SamochodyElektryczne.org

Polska na ostatnim miejscu pod względem sprzedaży aut EV/PHEV w Europie

Polska zajmuje ostatnie miejsce pod względem udziału sprzedaży osobowych aut EV/PHEV w rynku w Europie, tuż za zbankrutowaną i blisko 4-krotnie mniejszą Grecją

Nissan Leaf 2018 - zobacz całą galerię

Porównując udział sprzedaży nowych osobowych samochodów elektrycznych i hybrydowych z możliwością zewnętrznego ładowania (EV/PHEV) w rynku w poszczególnych krajach, naszym oczom ukazuje się ponury obraz, w którym Polska sklasyfikowana jest na ostatnim miejscu. W zestawieniu ACEA co prawda brakuje pełni danych dla kilku krajów, ale prawdopodobnie i tak są one przed Polską.

W ciągu pierwszych 9-miesięcy 2018r. w Polsce zarejestrowano około 958 nowych osobowych EV/PHEV (wzrost o 36,9%), z czego 411 EV (wzrost o 56,3%) oraz 547 PHEV (wzrost o 25,2%).

Wypadkowo pozwala to uzyskać udział w rynku na poziomie 0,24%, podczas gdy średnia dla Europy, a dokładnie wymienionych poniżej krajów, to około 2,2%. Tym samym Polska zajmuje ostatnie miejsce w relacji do wielkości swojego rynku motoryzacyjnego, próbując doścignąć ledwie 10-milionową Grecję po bankructwie.

Niniejsze zestawienie doskonale opisuje miejsce Polski w dziedzinie elektryfikacji samochodów, pomimo lat sączenia w mediach różnego rodzaju fantazji o milionie aut elektrycznych i oszołomskich wizji polskiego samochodu elektrycznego.

Zestawienie udziału rejestracji osobowych EV/PHEV w Europie od 2018-01 do 2018-09 ACEA

* - dane w nielicznych przypadkach są niekompletne lub błędnie/niejednoznacznie zliczano kategorie BEV i PHEV/EREV. W większości krajów do EV/PHEV/EREV doliczono także auta z wodorowymi ogniwami paliwowymi FCEV (znikome wartości).

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

"Udział rejestracji", a więc nie jest to dokładne zestawienie, bo może wielu Norwegów przesiadło się z jednego auta elektrycznego w drugie, a kto jeździł spalinowym może dalej ma spalinowe.
Miarodajny byłby wykres pokazujący % samochodów EV na mieszkańca względem roku poprzedniego.
Wielkość Grecji nie ma znaczenia. To przecież udział procentowy.