SamochodyElektryczne.org

Pierwszy w Polsce samochód elektryczny Think City

Wczoraj w Gliwicach firma Vattenfall przekazała norweski samochód elektryczny Think City zwycięzcy konkursu "Daj się zepsuć"

Think City - zobacz całą galerię

Wczoraj w Gliwicach firma Vattenfall przekazała norweski samochód elektryczny Think City zwycięzcy konkursu "Daj się zepsuć".

Komunikat prasowy firmy Vattenfall

W samo południe, 1-go czerwca 2010 r., przed budynkiem Vattenfall w Gliwicach przy ul. Portowej 14, przedstawiciele firmy przekazali norweski samochód elektryczny Think City. Pojazd trafi do Jakuba Janika, zwycięzcy konkursu "Daj się zepsuć", zorganizowanego przez Gazetę Wyborczą, którego sponsorem jest Vattenfall. Pojazd umożliwi blogerowi ekologiczny transport.

"Daj się zepsuć"

Celem projektu „Daj się zepsuć” jest wsparcie starań Katowic dążących do uzyskania tytułu "Europejskiej Stolicy Kultury”.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się 25-go lutego 2010 konferencją prasową zorganizowaną przez Gazetę Wyborczą w Warszawie.

- W pierwszym etapie została wyłoniona osoba, do której obowiązków należeć będzie uczestniczenie we wszelkiego rodzaju kulturalnych przedsięwzięciach na Śląsku, a następnie opisanie ich na blogu.
- Drugi etap - trwający do grudnia 2010 r.- upłynie zwycięzcy konkursu na wypełnianiu tych właśnie zadań. Vattenfall zapewnia blogerowi możliwość poruszania się elektrycznym samochodem, opłaca również jego miesięczną pensję.

Konkurs będzie okazją do realizacji projektu demonstracyjno-badawczego. Vattenfall we współpracy z Politechniką Śląską zamierza pozyskać informacje dotyczące doświadczeń kierowcy tworząc analizę technicznych, ekonomicznych i ekologicznych aspektów użytkowania samochodu elektrycznego.

Projekty Vattenfall z zakresu e-mobility

Vattenfall – zgodnie z zasadą wykorzystywania nowoczesnych technologii mających na celu ochronę środowiska naturalnego - realizuje szereg projektów z zakresu e-mobility. W Szwecji, współpracujemy z Volvo przy tworzeniu samochodu hybrydowego typu „plug-in” (ładowanego z gniazdka). Firmy Volvo i Vattenfall utworzyły w tym celu joint venture. Seryjne samochody wejdą na rynek w roku 2012.
W Niemczech, Vattenfall prowadzi projekt demonstracyjny we współpracy z koncernem BMW. W jego ramach 50 samochodów MINI E zostało przekonwertowanych na napęd elektryczny. Pojazdy testowane są obecnie w Berlinie.
W Amsterdamie Vattenfall/Nuon realizuje pilotażowy projekt związany z instalowaniem publicznych stacji ładowania, z których mieszkańcy mogą korzystać bezpłatnie.

W Polsce działania związane z e-mobility również się rozpoczęły. Vattenfall dotychczas wsparł projekt Politechniki Śląskiej Silesian GreenPower Vehicle, w ramach którego zaprojektowano i skonstruowano pojazd elektryczny. Podczas wyścigu The Greenpower Corporate Challenge w brytyjskim Chichester bolid zajął 6 miejsce, zdobywając nagrodę 'Best Engineer Car" - za najlepszą konstrukcję.

Źródła

  • [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez Vattenfall 02.06.2010r.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • frilanco

Silesia jak zwykle zaskakuje