Pierwsza ładowarka z opcją ładowania Tesli prądem stałym przez wtyczkę Typ 2?
Na jednej stacji w Szwajcarii wdrożono ładowanie Tesli z uniwersalnej szybkiej ładowarki bezpośrednio prądem stałym (bez adapteru Tesla-CHAdeMO)
Kilka dni temu w Szwajcarii odkryto publicznie dostępną szybką ładowarką EVTEC, która oprócz standardowej funkcjonalności ładowania prądem stałym (CHAdeMO lub CCS Combo 2) oraz prądem przemiennym (Typ 2), posiada także funkcję ładowania prądem stałym przez wtyczkę Typ 2: DC Typ 2.
Teoretycznie jak i praktycznie istnieje możliwość ładowania prądem stałym poprzez złącze Typ 2, ale taki sposób zasilania nie został spopularyzowany - branża ograniczyła się do ładowania 1- i 3-fazowego, a do ładowania prądem stałym wybrano rozbudową wersję złącza CCS Combo 2 (większy rozmiar dawał większe możliwości). Zarówno w specyfikacji jak i po eksperymentach sprzed lat mamy jednak dane na temat możliwości ładowania prądem stałym przez Typ 2 (o ile taka możliwość jest zaimplementowana zarówno po stronie ładowarki jak i auta).
Jedynym podmiotem, który zdecydował się na użycie złącza kompatybilnego z Typ 2 do ładowania 1- i 3-fazowego oraz prądem stałym jest Tesla. Tesla podniosła także na własne potrzeby maksymalną moc ładowania do 120 kW, a nawet 135 kW. Tesle mogą ładować się prądem stałym poprzez wtyczki Typ 2 z Superładowarek. Inna auta nie mogą korzystać z Superładowarek, ponieważ jest to sieć dedykowana Teslom, a przy okazji nie są przystosowane do odbioru prądu stałego przez złącze Typ 2.
Z kolei Tesle mogą korzystać z infrastruktury publicznej zwykle albo używając 3-fazowego ładowania przez Typ 2 lub ewentualnie prądu stałego CHAdeMO przez adapter Tesla-CHAdeMO.
Nowością ładowarki w Szwajcarii jest bezpośrednie ładowanie Tesli prądem stałym przez wtyczkę Typ 2.
Czy DC Typ 2 ma sens dla posiadaczy Tesli?
Załączone poniżej nagranie pokazuje, że przynajmniej na razie, moc ładowania wynosi tylko 44 kW, czyli nie jest to rozwiązanie konkurencyjne dla Superładowarek. Jest to raczej poziom standardowy, uzyskiwany przy użyciu adapterów Tesla-CHAdeMO.
Implementacja ładowania DC przez Typ 2 technicznie nie powinna nastręczać problemów, ani szczególnie zwiększać kosztów urządzenia. Sprawę załatwia odpowiednia konfiguracja zasilania po wybraniu tej opcji i oprogramowanie. Rozszerza się tym samym baza klientów szybkiej ładowarki.
Niestety sieć Superładowarek na zachodzie jest względnie przyzwoita, a poziom mocy na razie bezkonkurencyjny. W dodatku ładowanie albo jest bezpłatne, albo dla nowszych aut płatne po kosztach energii elektrycznej. Stanowisk jest więcej (potencjalny brak kolejek), a lokalizacje są atrakcyjne. Okazuje się zatem, że z funkcji odpłatnego DC Typ 2 będą korzystały tylko osoby nie mające lepszej możliwości - pociągną wtedy przykładowe 44 kW zamiast około 11-22 kW (w zależności od wersji) z wyjścia trójfazowego i nie muszą posiadać/wyciągać adapteru. Zatem jest lepiej, ale nie jest to przełom.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.