SamochodyElektryczne.org

Perfect Lithium zapowiada nową technologię produkcji materiałów katodowych

Założona w 2011r. kanadyjska firma Perfect Lithium Corp. zapowiedziała wprowadzenie na rynek przełomowej technologii produkcji materiałów katodowych dla akumulatorów litowo-jonowych


Założona w 2011r. kanadyjska firma Perfect Lithium Corp. zapowiedziała wprowadzenie na rynek przełomowej technologii produkcji materiałów katodowych dla akumulatorów litowo-jonowych. Nowa metoda, która będzie mogła być wykorzystywana we wszystkich typowych odmianach akumulatorów litowo-jonowych, ma obniżyć koszty produkcji oraz poprawić osiągi ogniw. Przedsięwzięciu opracowania nowej metody produkcji materiałów katodowych przewodzi dr Teresita Frianeza-Kullberg.

Tradycyjna metoda przetwarzania materiałów elektrodowych polega na syntezie mechanicznej składającej się zazwyczaj z kilku etapów - kruszenia, mielenia, mieszania i zgrzewania litu oraz innych metali do postaci proszków, co zajmuje około 4-5 dni oraz wymaga drogiego sprzętu i energii. Syntezę chemiczną opracowaną przez Perfect Lithium będzie można przeprowadzić na standardowym sprzęcie używanym w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, czy kosmetycznym w ciągu jednego dnia. Ponadto Perfect Lithium zapewnia, że unikalna nanostruktura materiałów pozwoli zwiększyć pojemność ogniw oraz przepływ jonów, a w konsekwencji energię właściwą i moc właściwą.

Jak dotąd firma Perfect Lithium wyprodukowała w swoim laboratorium w Charlotte w Północnej Karolinie około kilograma materiałów katodowych, które charakteryzują się od 15 do 30% większą energią właściwą niż materiały dostępne komercyjnie. Szybszy proces produkcji potencjalnie może obniżyć koszty produkcji o połowę. Perfect Lithium nie wyklucza, że dalsze badania w 2012r. pozwolą na jeszcze większy wzrost energii właściwych oraz obniżenie kosztów.

Perfect Lithium ocenia, że realistyczna redukcja kosztów w przeliczeniu na jedną kWh może wynieść od 20 do 40% dla obecnych i nowych typów akumulatorów litowo-jonowych. Ponieważ katoda jest najdroższym elementem akumulatora i stanowi ponad 20% jego ceny (oraz nawet około 10% ceny samochodu elektrycznego) oszczędności w wyniku zastosowania udoskonalonej technologii produkcji mogą być bardzo duże.

Pozostaje mieć nadzieję, że obietnice Perfect Lithium zostaną wkrótce pozytywnie zweryfikowane i skomercjalizowane.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.