Opona Goodyear BH-03 zasili samochody elektryczne?
Goodyear BH-03, czyli opona zasilająca samochody elektryczne energią, którą samochody elektryczne napędzają oponę... albo jakoś tak
Firma Goodyear zaprezentowała na wystawie Geneva Motor Show 2015 koncepcyjną oponę BH-03, która zdaniem producenta będzie mogła dostarczać energię elektryczną pojazdom elektrycznym - w domyśle zwiększając ich zasięg. Energia elektryczna opony ma pochodzić z zastosowanych materiałów termo- i piezoelektrycznych, z których pierwszy przetwarza ciepło (nagrzewanie opony promieniami słonecznymi na postoju lub poprzez tarcie i odkształcenia podczas jazdy), a drugi odkształcenia mechaniczne (nacisk pojazdu na oponę podczas jazdy).
Oczywiście możliwość konwersji jednej energii w drugą jest techniczne możliwa, jednak zawsze w tego typu przypadkach pozostaje pytanie o sens, który zależy od bilansu korzyści i strat w stosunku do konwencjonalnej opony. BH-03 prawdopodobnie będzie przede wszystkim znacznie droższa, a na temat ilości wytwarzanej energii Goodyear milczy.
Ponadto o ile pozyskiwanie energii z ciepła strat opony podczas jazdy ma znamiona racjonalności i kwestią pozostaje tylko opłacalność, o tyle pozyskiwanie energii z odkształceń mechanicznych zakrawa na perpetuum mobile. Gdyby tylko ta opona była dostatecznie duża...
Komunikat prasowy firmy Goodyear [2]
Geneva Motor Show 2015: Goodyear zaskakuje pierwszą koncepcyjną oponą wytwarzającą energię elektryczną
Futurystyczna opona może zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną
Genewa, 5 marca 2015 – Eksperci prognozują, że za kilka lat pojazdy zasilane energią elektryczną będą dominowały na drogach. Goodyear już teraz wychodzi naprzeciw tej idei i prezentuje rozwiązanie, dzięki któremu będzie można cieszyć się jazdą bez myślenia o tankowaniu. Stanie się to możliwe za sprawą nowego wynalazku zaprojektowanego przez inżynierów Centrum Innowacji Goodyeara – futurystycznej opony zdolnej wytwarzać energię elektryczną. Znana pod nazwą „BH03” opona jest w stanie przetwarzać naprężenia powstałe w wyniku odkształceń oraz ciepło w energię elektryczną. Prezentowane rozwiązanie to zachęta do dyskusji na temat przyszłości motoryzacji.
„Troska o energię i środowisko doprowadziła nas do zaprojektowania opony koncepcyjnej, która wytwarza energię elektryczną. Każda futurystyczna idea zaczyna się od wyzwania, któremu należy sprostać, aby budować lepszą przyszłość. Jesteśmy przekonani, że opona ta stanie się inspiracją, a obserwacje i wnioski, których dostarczy, znajdą odzwierciedlenie w przyszłych działaniach rozwojowych” – powiedział Jean-Pierre Jeusette, dyrektor generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu, które opracowało ten koncepcyjny produkt.
Koncepcyjna opona wytwarza energię elektryczną, która może zasilać zarówno akumulatory hybrydowego układu napędowego pojazdu, a także inne urządzenia pokładowe. Opona wytwarza energię elektryczną poprzez działanie dwóch rodzajów materiałów:
- materiał termoelektryczny absorbuje ciepło (generowane przez światło, kiedy opona jest w stanie spoczynku, oraz powstałe podczas ruchu obrotowego w trakcie jazdy) i zamienia je w energię elektryczną;
- materiał piezoelektryczny przetwarza naprężenia będące wynikiem odkształceń struktury w energię elektryczną.
Wewnętrzna struktura opony przypomina trójwymiarową siatkę. Taka konstrukcja może podtrzymać ciężar samochodu w przypadku przebicia opony. To alternatywa dla stosowanej dotychczas technologii RunOnFlat. Ponadto „BH03” posiada duży obwodowy rowek, zmniejszający ryzyko aquaplaningu, oraz specjalny wzór bieżnika, pochłaniający hałas.
„Koncepcyjna opona wytwarzająca energię elektryczną jest kolejną niezwykłą innowacją opracowaną przez inżynierów i naukowców z Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu, dlatego z dumą prezentujemy ją w Genewie” – powiedział Jean-Pierre Jeusette. „Ta przełomowa technologia jest efektem nieustających wysiłków Goodyeara na rzecz zrównoważonego rozwoju, jakości i bezpieczeństwa”.
Opona „BH03” jest produktem czysto koncepcyjnym i na razie nie ma planów wprowadzenia jej do seryjnej produkcji. Jej prezentacja ma jednak zachęcić do dyskusji i poszukiwania nieszablonowych rozwiązań przyszłości.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.