SamochodyElektryczne.org

Nowy typ krzemowej anody opracowany przez Berkeley Lab

Zespół naukowców Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) opracował nowy typ krzemowej anody dla akumulatorów litowo-jonowych, pozwalający znacznie zwiększyć ilość gromadzonej energii oraz trwałość ogniw


Zespół naukowców Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) opracował nowy typ krzemowej anody dla akumulatorów litowo-jonowych, pozwalający znacznie zwiększyć ilość gromadzonej energii oraz trwałość ogniw. Sekret tkwi w zastosowaniu polimerów, które stanowią przewodzące lepiszcze dla nanocząsteczek krzemu, które podczas ładowania potrafią zwiększyć swoją objętość ponad trzykrotnie. Zaletą nowej anody ma być niski koszt materiałów oraz możliwość produkcji przy użyciu standardowych technologii dla akumulatorów litowo-jonowych.

Z przeprowadzonych testów wynika, że kompozytowa anoda zachowała pojemność właściwą na poziomie 2100 Ah/kg po 650 cyklach ładowania/rozładowania. Sprawność pojemnościowa elektrody wynosi blisko 100%.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Ceny w dół ściąga konkurencja. Niby po co obniżać cenę, jak się sprzedaje produkt po wysokiej? Mniejsze koszty zwiększają na początek marżę i zyski.
  • Marcin

Ja to te wszystkie nowinki biorę z wielką dozą ostrożności. Wiele jest technologii które ogłoszono już parę lat temu i ciągle nie ma tego na rynku (nie wiem dlaczego ale może jednak proces masowej produkcji jest trudny?). Tak własnie jest z panelami PV - od lat wszyscy krzycza o tanich (rzędu 10% obecnej ceny produkcji) panelach powstałych w wyniku nadruku na folie aluminiową (robi to parę firm - między innymi nanosolar) ale kupić tego się nie da a już napewno nie w takich cenach o których mówią (idealistyczni) wynalazcy. Bo marketoidzi zaraz dadzą cenę nie 10% obecnej ale 10% mniej niż obecnie produkowane - aby i tak sprzedać oraz móc ciągle z tej ceny schodzić w dół przez kolejne lata.