Nowy sposób magazynowania jonów litu w akumulatorach
Zespół naukowców z Nanotek Instruments i Angstron Materials opracował nowy sposób magazynowania jonów litu w akumulatorach litowo-jonowych, pozwalający na znaczne zwiększenie mocy właściwej ogniw przy zachowaniu wysokich energii właściwych
Zespół naukowców z Nanotek Instruments i Angstron Materials opracował nowy sposób magazynowania jonów litu w akumulatorach litowo-jonowych, pozwalający na znaczne zwiększenie mocy właściwej ogniw przy zachowaniu wysokich energii właściwych. W prototypowych ogniwach zastosowano różne elektrody skonstruowane z materiałów bazujących na grafenie, o rozwiniętej powierzchni. Jony litu są magazynowane na powierzchni tych materiałów, a nie jak w klasycznych materiałach w objętości. Ponieważ pozostają one w kontakcie z elektrolitem, pozwala to na ekstremalnie szybką (w porównaniu z typowym ogniwem) kinetykę reakcji przejścia z/do elektrolitu, czyli na bardzo wysokie prądy ładowania/rozładowania.
Na razie prototypowe, niezoptymalizowane ogniwa osiągają moce właściwe sięgające 100 kW/kg oraz energie właściwe na poziomie 160 Wh/kg. Prawdopodobnie ogniwa charakteryzują się także ogromną liczbą cykli ładowania/rozładowania.
Podejście Nanotek Instruments i Angstron Materials przypomina nieco koncepcję akumulatorów kwasowo-ołowiowych Firefly, w których zamiast ołowianej kratki elektrody ujemnej zastosowano węglową piankę.
Wcześniej obie firmy opracowały grafenowe superkondensatory o niezwykle wysokich jak na superkondensatory energiach właściwych dorównujących akumulatorom NiMH (wcześniejszy wpis).
Źródła
- [1] pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/nl2018492 12.08.2011r.
- [2] www.greencarcongress.com/2011/08/jang-20110811.html 12.08.2011r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.