SamochodyElektryczne.org

Nowy materiał spoiwa dla krzemowych anod

Zespół naukowców z Clemson University i Georgia Institute of Technology opracował nowy materiał spoiwa dla krzemowych anod w akumulatorach litowo-jonowych, który pozwala uzyskiwać 8x większe pojemności od najlepszych anod grafitowych


Zespół naukowców z Clemson University i Georgia Institute of Technology opracował nowy materiał spoiwa dla krzemowych anod w akumulatorach litowo-jonowych, który pozwala uzyskiwać 8x większe pojemności od najlepszych anod grafitowych. Wielkocząsteczkowy cukier uzyskany z alg jako lepiszcze eliminuje także konieczność użycia związków toksycznych używanych wcześniej w tego typu ogniwach. Wielkocząsteczkowy cukier pochodzi z szybko rosnących brunatnic.

Krzem oferuje zwiększenie pojemności akumulatorów litowo-jonowych więcej niż o rząd wielkości w stosunku do grafitu, jednak duże zmiany rozmiaru nanocząsteczek krzemu podczas ładowania/rozładowania powodują szybką degradację elektrody ujemnej (anody). Zastosowanie nowego spoiwa znacząco zwiększa trwałość ogniwa. Pierwsze testy wykazały brak uszkodzeń anody po tysiącu cykli oraz sprawność pojemnościową bliską 100%.

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • Marcin

Pewnie tańsze i szybsze w produkcji oraz czy będzie można wykorzystac maszyny obecnie pracujące w fabrykach.
Spoiwo to jedna metoda na rozpylanie elektrod krzemowych. Inna to nanodruty z krzemu, ciekawe które z nich trafią do realu.