SamochodyElektryczne.org

Nowy materiał izolacyjny poprawi osiągi silników trakcyjnych

Nowy materiał izolacyjny firmy Nippon Kayaku Co. o dopuszczalnej temperaturze pracy 250°C oraz wysokiej przewodności cieplnej umożliwi zdecydowaną oprawę osiągów silników trakcyjnych

Firma Nippon Kayaku Co. i agencja Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) poinformowały o opracowaniu nowego materiału izolacyjnego dla silników trakcyjnych, którego parametry umożliwią ponad 2-krotne wydłużenie czasu pracy z maksymalną mocą w stosunku do zastosowania konwencjonalnej izolacji. Nowy materiał może pracować w temperaturach sięgających 250°C oraz dodatkowo charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną na poziomie 2,0 W/m K. Zwiększone oddawanie ciepła dodatkowo pozwala na zwiększenie maksymalnej sprawności silnika o 1%.

W komunikacie prasowym JAXA zapewnia, że zwiększenie czasu pracy z maksymalną mocą jest niezbędne do praktycznego użytkowania samolotów elektrycznych, które wymagają relatywnie wysokich mocy podczas startu i nabierania wysokości (przez nawet 2-5 minut). Japońska organizacja prowadzi prace w tym zakresie oceniając samoloty elektryczne jako jedną z najbardziej obiecujących dziedzin lotnictwa. Ograniczenia temperaturowe zmuszały dotąd do stosowania przewymiarowanych silników lub dodawania układu chłodzenia, a obie te rzeczy zwiększają masę samolotu.

Wspólne prace JAXA i Nippon Kayaku Co., rozpoczęte około 2 lata temu, doprowadziły do zaprojektowania nowego materiału i jego udanego zastosowania do izolacji cewek silnika dla samolotu. Potencjalnie przełomowe rozwiązanie może również zostać zastosowane w samochodach elektrycznych oraz maszynach przemysłowych.

Komunikat prasowy - z racji tematu samolotów elektrycznych - skupia się wyłącznie na maksymalnej mocy chwilowej. Niezwykle istotne jest jednak, że materiał o wyższej dopuszczalnej temperaturze pracy oraz wyższej przewodności cieplnej pozwoli również na znaczące zwiększenie maksymalnej mocy ciągłej. Generalnie stwarza to możliwości stosowania jeszcze mniejszych i lżejszych silników w samochodach przy zachowaniu porównywalnych osiągów (zarówno przyspieszenia jak i długotrwałej prędkości maksymalnej).

Porównanie parametrów silnika z nowym i konwencjonalnym materiałem izolacyjnym Porównanie parametrów silnika z nowym i konwencjonalnym materiałem izolacyjnym [1]

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.