SamochodyElektryczne.org

Nowy materiał elektrodowy dla akumulatorów litowo-powietrznych

Zespół naukowców z MIT, który rozpoczął badania nad akumulatorami litowo-powietrznymi około półtora roku temu, opracował nowy materiał elektrodowy pozwalający osiągnąć energię właściwą na poziomie nawet 2500 Wh/kg


Zespół naukowców z MIT, który rozpoczął badania nad akumulatorami litowo-powietrznymi około półtora roku temu (wcześniejszy wpis), opracował nowy materiał elektrodowy pozwalający osiągnąć energię właściwą na poziomie nawet 2500 Wh/kg. Nowy materiał z nanowłókien węglowych nie wymaga stosowania lepiszcza i w zależności od stanu (ładowanie/rozładowywanie ogniwa) pełni dwie funkcje - pochłania lub wydziela tlen z powietrza. Konstrukcja dwufunkcyjnych elektrod jest na tyle trudna, że we wcześniejszych prototypach ogniw litowo-powietrznych najczęściej stosowano dwie osobne elektrody.

Akumulator o energii właściwej 2500 Wh/kg mógłby w 100 kg zgromadzić 250 kWh energii! Niestety opracowane ogniwa litowo-powietrzne wciąż charakteryzują się niewielką mocą właściwą jedynie 100 W/kg (przy większych prądach rozładowania silnie zmniejsza się ich trwałość).

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • uran

Wbrew pozorom mała moc właściwa nie jest aż tak niedobra. Zmuszać będzie po prostu do stosowania akumulatorów nadal o znacznej wadze, ale za to o wiele większej pojemności. Przykładowo dla zasilenia silnika o mocy 100KM potrzebny byłby akumulator o wadze 735kg. Jednakże ten akumulator gromadziłby aż 1837,5kWh energii, która przy oszczędnej jeździe powinna wystarczyć do przejechania aż 12250km.