Nowa koncepcja zasilania pojazdów elektrycznych podczas jazdy
Dwaj japońscy naukowcy Masahiro Hanazawa z Toyota Central R&D Labs i Takashi Ohira z Toyohashi University of Technology (Toyohashi Tech) zaproponowali nową koncepcję zasilania pojazdów elektrycznych podczas jazdy, opartą na sprzężeniu pojemnościowym
Dwaj japońscy naukowcy Masahiro Hanazawa z Toyota Central R&D Labs i Takashi Ohira z Toyohashi University of Technology (Toyohashi Tech) zaproponowali nową koncepcję zasilania pojazdów elektrycznych podczas jazdy, opartą na sprzężeniu pojemnościowym. Pomysł polega na przesyle energii do pojazdu z częstotliwością radiową - poprzez zatopione w jezdni metalowe płyty, stalowe pasy w oponach oraz metalowe płyty odbiornika stykającą się z kołami w samym pojeździe.
Schemat zastępczy układu dla jednego koła sprowadza się do dwóch szeregowo połączonych kondensatorów i rezystancji. Impedancja przejścia przy częstotliwości 1 MHz wynosi około 2000-j700 Ω. Testy wykonane na modelu małej mocy pokazały, że dla reaktancji 50 Ω (prawdopodobnie przy 14 MHz) straty przesyłu energii nie przekraczały poziomu 1 dB (około 21%).
Zaletą proponowanego rozwiązania jest niewielki koszt instalacji metalowych płyt w jezdni (w porównaniu do instalacji cewek przy sprzężeniu magnetycznym), jednak niewielka sprawność oraz szereg innych problemów raczej nie pozwolą na komercjalizację pomysłu.
Źródła
- [1] www.tut.ac.jp/english/newsletter/tech_overtures/index.html 22.08.2011r.
- [2] www.greencarcongress.com/2011/08/hanazawa-20110818.html 22.08.2011r.
Komentarze (2)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
Mariusz
Górna płyta służy tylko do pomiarów impedancji w modelu pomiarowym.
butz
Pomysł godny dopracowania, bo na razie przegrywa stopniem zaawansowania z ładowaniem indukcyjnym, a potencjalnie ma wiele zalet - głównie mniejsze koszty i komplikację elemntów użytych w jezdni.