SamochodyElektryczne.org

Naukowcy z Singapuru prezentują ogniwa, które ładują się w 2-minuty

Ładowanie akumulatorów w dwie minuty to nie fikcja, ale czy nowe ogniwa znajdą zastosowanie w pojazdach i będą ekonomicznie uzasadnione?

W ostatnich dniach media zalały doniesienia na temat nowych akumulatorów litowo-jonowych opracowanych przez zespół naukowców Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU) w Singapurze. Chodzi o nowy materiał anody, nanorurek z dwutlenku tytanu TiO2 w postaci żelu, który umożliwia błyskawiczne ładowanie w 2 minuty (do poziomu 70%) oraz ma wytrzymywać 20 lat i pewnie co najmniej 10 tys. cykli nim z użytkowania wyeliminuje go ubytek pojemności.

Tytan to pierwiastek, który od lat jest używany w anodach (LTO) przez takie firmy jak Altairnano, czy Toshiba. Tytanian litu pozwala na ładowanie w mniej niż 10 minut i tego typu akumulatory są od kilku lat używane komercyjnie w pojazdach elektrycznych.

Niewiadomą pozostaje na razie energia właściwa ogniw zaprojektowanych przez NTU, która nie została podana, a która może je dyskwalifikować. Ponadto realizacja ładowania w minuty wymaga w przypadku pojazdów olbrzymich mocy. Pozostaje zatem zaczekać czy NTU zdoła wraz z partnerami z przemysłu znaleźć zastosowanie w pojazdach.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.