Miasto Katowice przygotuje się do elektryfikacji transportu
Miasto Katowice przystąpiło do projektu EVUE - Elektryczne pojazdy w miejskiej Europie, w ramach którego zamierza przygotować się między innymi do budowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych
Miasto Katowice przystąpiło do projektu EVUE - Elektryczne pojazdy w miejskiej Europie, w ramach którego zamierza przygotować się między innymi do budowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. To już drugi program dotyczący pojazdów elektrycznych w Katowicach – wcześniej rozpoczął się pilotażowy projekt Green Stream. Poniżej znajduje się komunikat prasowy Biura Funduszy Europejskich.
Komunikat prasowy Biura Funduszy Europejskich
Miło nam poinformować Państwa, że Miasto Katowice będzie partnerem zatwierdzonego do dofinansowania w dniu 19 lipca br. projektu pn. EVUE – Elektryczne pojazdy w miejskiej Europie, który realizowany będzie w ramach Programu URBACT II.
Miasto Katowice jest jednym z 3 polskich miast, które wezmą udział w tej edycji projektów URBACT II.
URBACT II to jeden z programów celu 3 polityki spójności („Europejska Współpraca Terytorialna”). Program służy ułatwianiu i finansowaniu wymiany doświadczeń oraz wzajemnemu uczeniu się przez miasta europejskie poprzez organizowanie sieci tematycznych lub grup roboczych.
Główną ideą programu URBACT II jest organizowanie sieci współpracy miast europejskich w celu zapewnienia zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miast w Europie z uwzględnieniem postanowień Strategii Lizbońskiej i Goeteborskiej. W programie szczególny nacisk kładzie się na szerzenie wiedzy na temat zintegrowanego zarządzania miejskiego i wymianę doświadczeń w tym zakresie.
Projekt EVUE będzie się skupiał na zintegrowanych, zrównoważonych strategiach i dynamicznym "przodownictwu technicznemu" dla miast dla promocji i użytkowania samochodów elektrycznych (EV). Inicjatywy miejskie pobudzające sektor publiczny i prywatny do użytkowania samochodów elektrycznych przyczynią się do uczynienia powietrza bardziej czystym jak również, poprzez stworzenie "flotylli'" samochodów elektrycznych, do uczynienia miasta bardziej atrakcyjnym i konkurencyjnym. Partnerzy projektu EVUE chcą wymienić się doświadczeniami i propozycjami rozwiązań kluczowych problemów związanych z w/w zagadnieniem, takich jak opór społeczny, brak niezbędnej infrastruktury, szybki rozwój technologii oraz przestarzałe modele ekonomiczne.
Najważniejsze wyzwania przed jakimi staną partnerzy projektu i cele jakie sobie stawiają to problem zmian klimatycznych, bezpieczeństwa i gwarancji sprawnego działania transportu miejskiego, optymalizacja kosztów eksploatacji, braku odpowiedniego standardu już dostępnej infrastruktury brak doświadczenia i know-how, brak uregulowań formalno- prawnych zarówno krajowych jak i lokalnych, opór społeczny związany z wprowadzeniem nowych technologii do użytku. Partnerzy projektu chcą sprostać tym wyzwaniom poprzez m.in.: zmnieszenie zanieczyszczenia środowiska w wyniku użytkowania elektrycznych samochodów, zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo pojazdów i pasażerów.
Raport Końcowy będzie zawierał przewodnik dotyczący metod pozyskania samochodów elektrycznych i punktów ich ładowania, informacje nt. ekonomicznych modeli eksploatacji w podziale na koszt przejazdu oraz obciążeń podatkowych, przegląd już funkcjonujących w Europie inwestycji w elektryczne samochody i kosztów infrastruktury, możliwości podnoszenia standardów punktów ładowania samochodów.
Rezultatem projektu będzie Lokalny Plan Działania dający wskazówki, jak rozwiązać przedstawione przez każdego problemy. Każdy z partnerów wskaże przykłady dobrych praktyk, tzn. zrealizowanych lub realizowanych projektów na wskazanych przez siebie obszarach, które mogą być przykładami dla innych partnerów. Każdy z partnerów opracuje również studium przypadków, dla projektów którymi zajmował się w ramach realizacji projektu. Sporządzone opracowania będą rekomendowane różnym szczeblom decyzyjnym w UE, przy uchwalaniu przepisów prawa adekwatnych dla problematyki projektu.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za udziałem Miasta Katowice w projekcie EVUE jest udział Miasta Katowice w projekcie Green Stream, którego przedmiotem jest wspólne dążenie stron projektu do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i poprawa efektywności energetycznej. Cel ten będzie osiągnięty poprzez zainstalowanie na terenie Miasta Katowice terminali do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych jak również wprowadzanie do użytkowania pojazdów z napędem elektrycznym, w tym dla służb komunalnych. Miasto Katowice jest sygnatariuszem Listu Intencyjnego w przedmiotowej sprawie.
Liderem projektu jest Westminster City Council z Wielkiej Brytanii. Pozostali partnerzy projektu to miasta Lizbona oraz Beja z Portugalii, Madryt, Frankfurt, Oslo, Sztokholm, Suceava z Rumunii, Zografou z Grecji oraz Miasto Katowice.
Miasto Katowice jest jednym z 3 polskich miast, które wezmą udział w tej edycji projektów URBACT II.
Budżet projektu został oszacowany na kwotę 653 752,61 euro, z czego udział Miasta Katowice w projekcie to 36 111,74 euro (w tym 28 889,39 euro to dofinansowanie UE a 7222,35 euro to wkład własny Miasta Katowice).
Adam Lipiński
Koordynator projektu EVUE
Biuro Funduszy Europejskich
Urząd Miasta KAtowice
ul. Rynek 13
40-003 Katowice
tel. +48 32 259 34 98
fax. + 48 32 259 34 25
adam.lipinski@katowice.eu
Źródła
- [1] Informacje udzielone bezpośrednio przez Koordynatora projektu EVUE 27.07.2010r.
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.