SamochodyElektryczne.org

Lux Research kwestionuje opłacalność ponownego wykorzystania akumulatrów względem recyklingu

Lux Research po przeanalizowaniu rynku akumulatorów litowo-jonowych twierdzi, że recykling będzie lepszym wyborem aniżeli ponowne wykorzystanie częściowo zużytych ogniw

Firma Lux Research twierdzi w swoim najnowszym raporcie na temat stacjonarnych magazynów energii, że ponowne wykorzystanie częściowo zużytych akumulatorów z aut elektrycznych w stacjonarnych magazynach energii będzie gorszym wyborem niż recykling. Dotąd wydawało się, że akumulatory, mające po około 10-latach 70-80% pojemności początkowej, wciąż będą mogły przepracować przynajmniej 10 kolejnych lat w innej aplikacji, w której ich niższa pojemność nie będzie wadą.

Lux Research uzasadnia swoje zdanie tym, że nowe akumulatory litowo-jonowe tanieją i będą dosyć tanie w stosunku do wcześniejszych generacji. Po drugie stare ogniwa będą charakteryzowały się gorszą sprawnością, a dostawca pakietów ogniw używanych będzie musiał doliczyć koszty ich przetestowania/wyselekcjonowania i złożenia. Innymi słowy ewentualny zysk z ponownego użycia ma być znikomy.

Z drugiej strony - rozumując zdroworozsądkowo - jeżeli nowe ogniwa będą atrakcyjniejsze cenowo, stare powinny stanieć jeszcze bardziej i być coraz bardziej dostępne dla konsumentów, chcących wykorzystać je w dowolny sposób. Nie jest to zła wiadomość.

Dolny poziom cen częściowo zużytych ogniw będzie wyznaczał recykling i uzysk odzyskanych materiałów, głównie metali - różny dla różnych typów ogniw i procesów recyklingu.

Jeżeli klienci będą mieli wybór pomiędzy nowym pakietem, a używanym - z różnicą cen porównywalną do zysku z oddania używanego pakietu do recyklingu, zrozumiałe jest że lepiej będzie wybrać nowy produkt.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

o wszystkim zadecyduje cena i podaż/popyt. juz teraz szacuje sie ze produkujemy tylko kolo 1% potrzebnych baterii, czyli dopoki nie podniesiemy produkcji 100 krotnie to nikt nie bedzie marnowal nowych ogniw jesli ze starych moze uzyskac to samo, czas pokaze. jedno jest pewne, analitycy czesciej sie myla niz maja racje