SamochodyElektryczne.org

Lux Research: Ceny pakietów litowo-jonowych spadną do 172 USD/kWh w 2025r.

Według Lux Research za 10 lat pakiety akumulatorów litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych będą o 35% tańsze niż dziś. Liderem ma być Tesla i Panasonic

Firma Lux Research opublikowała prognozę, w której zakłada że do 2025r. ceny pakietów akumulatorów litowo-jonowych spadną o około 35% do 172 USD/kWh (w przeliczeniu niecałe 650 zł/kWh). Pakiet 25 kWh kosztował by wówczas 4,3 tys. USD (około 16 tys. zł), co z pewnością umożliwiłoby prawdziwie masową elektryfikację transportu.

Zdaniem Lux Research poziom 172 USD/kWh zostanie osiągnięty przez Teslę, a więc w domyśle przez Teslę i Panasonic. Przyjęty model prognozowania cen niestety nie jest aż tak łaskawy dla innych znanych producentów. BYD ma ponoć być w stanie dojść do 211 USD/kWh. Nieco lepiej ma poradzić sobie General Motors (dostawcą ogniw jest LG Chem), ale wciąż będzie powyżej 200 USD/kWh. Na szarym końcu znajduje się Nissan wraz ze spółką AESC należącą częściowo do Nissana, a częściowo do NEC. Japończycy weszli w produkcję akumulatorów litowo-jonowych dla własnych samochodów jako pierwsi, jednak aktualnie istnieją spore zastrzeżenia odnośnie opłacalności ich ogniw i plotki o możliwym przejściu na akumulatory LG Chem (wcześniejszy wpis).

Oczywiście prognoza Lux Research to tylko jeden z wielu możliwych scenariuszy i czas pokaże jak zweryfikuje ją życie.

Lux Research: Ceny pakietów akumulatorów litowo-jonowych 2015-2025r

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • uran

W poprzedniej dekadzie z napięciem śledziłem postępy wszelkiego typu płaskich telewizorów i wydaje mi się, że tempo spadku cen było znacznie większe, bo sięgało 40% rocznie. W 1998 oferowano pierwszego Philipsa za 85tys.zł, gdy dzisiaj nawet lepszy telewizor można kupić za 1500zł. Tymczasem tu jako sensację zapowiada się spadek cen akumulatorów o 35% w ciągu 10 lat. Wydaje mi się, że ta ocena jest jednak zbyt ostrożna i nie uwzględnia wielości potencjalnych technologii akumulatorowych, a także możliwości optymalizacji kosztów procesów technologicznych, zwłaszcza w warunkach konkurencji.