SamochodyElektryczne.org

Lunar Roving Vehicle (LRV)

Lunar Roving Vehicle (LRV), zwany też Lunar Rover, jest napędzanym elektrycznie kołowym pojazdem, używanym przez astronautów programu Apollo do poruszania się na Księżycu

Lunar Roving Vehicle (LRV) - zobacz całą galerię

Lunar Roving Vehicle (LRV), zwany też Lunar Rover, jest napędzanym elektrycznie kołowym pojazdem, używanym przez astronautów programu Apollo do poruszania się na Księżycu. Służył między innymi do transportu narzędzi, sprzętu naukowego i łącznościowego oraz próbek gruntu księżycowego. Łącznie zbudowano 4 kompletne pojazdy, z czego pierwszy dostarczono na wiosnę 1971r. LRV używany był podczas 3 ostatnich księżycowych lotów programu Apollo (Apollo 15, 16 i 17).

Podwozie pojazdu wykonane było z aluminium, co powodowało, że cała konstrukcja była bardzo lekka (209 kg), a zarazem wytrzymała - całkowita masa ładunku, jaki można było załadować (wraz z dwoma astronautami) wynosiła 490 kg. Długość całkowita LRV wynosiła 3,1 m, wysokość 1,14 m, rozstaw osi 2,29 m, natomiast koła miały średnicę 81,3 cm i szerokość 22,9 cm. Opony wykonane zostały z ocynkowanego drutu fortepianowego i posiadały tytanowe elementy bieżnika.

Każde z czterech kół napędzane było osobnym silnikiem elektrycznym o mocy 0,25 KM (180 W). Energię elektryczną dostarczały dwie 36 V baterie srebrowo-cynkowe o pojemności 121 Ah. LRV osiągał prędkość maksymalną 13 km/h i mógł przebyć łącznie do około 92 km. Ze względów bezpieczeństwa dopuszczano jednak jazdy tylko na odległość do 10 km od lądownika księżycowego - ograniczenie to było podyktowane tym, że w wypadku awarii łazika taką odległość astronauci mogli przebyć pieszo, zachowując niezbędną rezerwę tlenu. Pojazd mógł wspinać się i zjeżdżać po zboczach o nachyleniu do 25 stopni. Dzięki zainstalowanym antenom astronauci mogli podczas jazdy utrzymywać bezpośrednią łączność radiową oraz telewizyjną z Ziemią. Hamulce pojazdu były typowo mechaniczne.

Wykonawcą pojazdu LRV był koncern Boeing Company, a głównym podwykonawcą General Motors. Jednym z głównych konstruktorów był Mieczysław Bekker, polski inżynier pracujący w Stanach Zjednoczonych.

Dane techniczne

  1. Prędkość maksymalna: 13 km/h
  2. Zasięg na jednym ładowaniu: 92 km
  3. Liczba miejsc: 2
  4. Masa pojazdu: około 209 kg

  5. Silnik elektryczny: 4 silniki prądu stałego
  6. Moc maksymalna: 1 KM (0,72 kW), 4x0,25 KM (4x0,18 kW)
  7. Hamowanie odzyskowe: nie
  8. Napęd: na cztery koła

  9. Baterie: AgZn (srebrowo-cynkowe)
  10. Liczba modułów: 2
  11. Parametry jednego modułu: 36 V, 121 Ah
  12. Napięcie systemu: 72 V
  13. Energia zgromadzona w akumulatorach: 8,7 kWh

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.