SamochodyElektryczne.org

← przejdź do indeksu kalkulatorów

Kalkulator opłacalności samochodu elektrycznego

Niniejszy prosty kalkulator pozwala na szacunkowe porównanie kosztów zakupu (ew. budowy) oraz eksploatacji pojazdu elektrycznego i spalinowego.

Założenia ogólne

Dystans pokonywany miesięcznie (taki sam dla obu pojazdów): [km]

Pojazd elektryczny

Koszty początkowe – stałe – ponoszone są tylko raz, pierwszego miesiąca: [zł]
Koszty zmienne – coroczne – są ponoszone co rok (opłaty i naprawy): [zł]
Koszty wymiany akumulatorów – ponoszone są raz na kilka lat:

[zł]

[-]

Zakładane parametry (wartości średnie) w rozpatrywanym okresie:

[zł]

[kWh]

Pojazd spalinowy

Koszty początkowe – stałe – ponoszone są tylko raz, pierwszego miesiąca: [zł]
Koszty zmienne – coroczne – są ponoszone co rok (opłaty i naprawy): [zł]
Zakładane parametry (wartości średnie) w rozpatrywanym okresie:

[zł]

[l]

Resetuj

Komentarze (15)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Kalkulator dziala dobrze, tylko trzeba patrzec co sie wpisuje ;)
 • fach

na tyle co się orientuje, obecnie opłacalne bardziej są hybrydy, chyba, że np poruszać będziemy się autem na krótkich dystansach. Osobiście uważam, że jak na razie sprawdzają się takie rozwiązania http://www.tylkomotory.pl/aktualnosc/bmw-c-evolution-elektryczny-fun a z inwestycją w samochody elektryczne lepiej się jeszcze z rok, dwa wstrzymać
 • les

Trudno przewidziec pogode na jutro, sytuacje polityczno-ekonomiczna na rok z gory. Ceny baterii za 10 lat nawet w przyblizeniu nie mozna kalkulowac. EV oplaca sie juz dzisiaj. A koszt podatku na benzyne, ktorej moze naprawde brakowac tez trudno przewidziec. Personalnie mysle ze na spalinowych bedzie sie coraz bardziej tracic. Trendy maja powazny wplyw na cene. Ceny EV dostosuja sie do rynku szybciej niz wielu mysli. Bedzie ich o wiele wiecej walczyc o rynek.
 • Mariusz

1. Kalkulator nie uwzględnia kosztów kapitałowych samochodu elektrycznego - różnica w cenie mogła by pracować np. koncie w banku.
2. Przy zł. winno być napisane czy to jest kwota netto czy brutto. Tak, żeby każdy miał świadomość, że koszt również zależy od opodatkowania - zwłaszcza benzyny.
3. Powinny być do kalkulatora podane przykładowe dane dla konkretnych modeli samochodów elektrycznych.
Np. Nissan Leaf:
Koszt zakupu auta (bez dotacji rządowej): 31 tys. funtów - 157,79 tys. zł
Koszt wymiany akumulatorów : 19 tys. funtów - 96,71 tys. zł
Co ile miesięcy następuje wymiana akumulatorów: 10 lat - 120 m-cy (przy dystansie 1600 km/m-ac)
 • sabesak

jak dla mnie bardzo fajny kalkulator, można się mniej więcej zorientować po jakim czasie zwróci się inwestycja w EV :) dla moich parametrów wyszło po ok 2 latach
 • les

W dzisiejszym Teleexpresie ( 8.11.11) z usmiechem pokazano "polskie rozwiazanie na wysokie ceny paliw". Wyglada to jak wczesny prototyp golfcarta. W komentarzu dodano ze jest ciezki i drogi. Ten kalkulator nie ma absolutnie zadnego sensu w przypadku tego rodzaju EV. Nie oplaca sie na 100% spalinowcom.
 • zbigniew w

Kalkulator jest bardzo dobry my polacy tylko potrafimy ględzić i krytykować Zbyszku Kopeć nie naciągaj EV nie jest az tak opłacalne , Jeśli chcesz udoskonalenia EV skontaktuj się ze mną 608 28 38 91
 • tarel

Ludzie przecież możecie sobie wklepać swoje dane, jakie uważacie, nie musicie liczyć wszystkiego jak wam się pojawia po odświeżeniu strony, więc nie wiem po co te okrzyki, że kalkulator do poprawki. Auta różne różnie palą, pobierają prądu i różnie kosztują i to jest chyba jasne.
 • Zbyszek Kopeć

Liczymy prawiłowo koszty prądu w EV jak w spalinowym koszty paliwa, bo prawidłowo wszystkich innych kosztów spalinowca nikt nie liczy.
A EV to jest EV.

Cały kalkulator jest do poprawki.
 • Zbyszek Kopeć

Średnie zużycie paliwa w przeciętnym okropnym spalinowcu wynosi prawie 10 litrów na 100km.
Koszty napraw i opłat spalinowego są kilka razy wyższe niż EV.
Może być tak, że przy akumulatorach litowych koszt ich wymiany zniknie, bo przetrwają żywot auta EV, akumulatory kwasowe są dużo tańsze, weięc ich wymianda niższe koszty co kilka lat.
Cały kalkulator jest do poprawki.
 • Zbyszek Kopeć

Prawidłowo zbudowane auto EV z prawidłowych elementów (jak np. TOYOTA COROLLA, lub NEXIA) potrzebuje na 100km energię do 10 kWh, czyli przy cenach nocnej energii w Gdańsku koszt 100 km wynosi do 3,-zł.
 • RaveN

@Wara
Liczba cykli ładowania/rozładowania to w przypadku EV parametr poglądowy. Cykle są przez producentów podawane dla konkretnej temperatury, konkretnego prądu ładowania i rozładowania oraz określonej głębokości rozładowywania. W pojazdach elektrycznych żadna z tych rzeczy nie jest stała, a ponadto w grę wchodzi dodatkowo czas. Stąd lepiej posługiwać się przewidywanym czasem użytkowania (wyrażonym w miesiącach) do utraty 80% pojemności początkowej.
 • Wara

Brakuje mi tu jednej istotnej sprawy, mianowicie wskazówka dla użytkownika dot. żywotności akumulatorów. Są w tej chwili różne typy, jedne wytrzymują 200 cykli inne 600. Można na tej podstawie dokładnie określić po jakim czasie nastąpi wymiana, jeśli np codziennie jeździ się do pracy i jeden dojazd to jedno ładowanie. Jeśli użyjemy dobrych akumulatorów trakcyjnych to powinny przeżyć ok 400cykli (producent określa taki parametr). Przy prawie codziennej jeździe to daje jakieś półtora roku. Koszt nowej baterii? Zależnie od tego co się wybierze, warto sprawdzić u rodzimych producentów pod hasłem "baterie trakcyjne"
 • RaveN

@coś
Kalkulator oszukuje?
 • coś

ten kalkulator oszukuje nie wiem skąd się biorą tak duże koszty utrzymania samochodu elektrycznego?