Japonia wciąż bez standardu stacji do ładowania?
Chociaż trudno w to uwierzyć - firmy w Japonii wciąż nie wypracowały standardu stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.
Ze względu na dużą liczbę różnorakich projektów związanych z autami elektrycznymi w Japonii trudno uwierzyć, że tamtejsze firmy wciąż nie wypracowały standardu stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Do tej pory wydawało się, że w Japonii będą obowiązywały te same standardy napięć, prądów, wtyczek (SAE J1772) i komunikacji co w USA, jednak jak się okazuje nie jest to pewne. Być może Japończycy doszli do wniosku, że rozwiązanie promowane w USA nie pozwala na przesył dostatecznie dużej mocy.
Podobno firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) wraz z producentami aut elektrycznych - Nissanem, Mitsubishi i Fuji Heavy Industries (Subaru) - pracuje nad nowym standardem, który będzie zastosowany w przyszłości w samochodach elektrycznych.
Trudno powiedzieć, dlaczego w komisji standaryzacyjnej zabrakło Hondy i Toyoty (dwóch największych producentów samochodów w Japonii). Być może wynika to zwyczajnie z mniejszego zainteresowania tych firm autami na prąd (w co trochę trudno uwierzyć, bo hybrydowe modele obu marek sprzedają się ostatnio wyśmienicie).
W Europie prawdopodobnie nie będzie problemu ze standaryzacją punktów do ładowania. Firma Elektromotive z Wielkiej Brytanii już posiada opracowaną stację do ładowania (3f, 400 V, 32 A) wykorzystującą wtyczkę Mennekes, o czym wspominaliśmy wcześniej.
Źródła
- [1] www.physorg.com/news168697774.html 25.08.2009r.
- [2] green.autoblog.com/2009/08/14/hands-on-japan-to-get-standard-charging-stations/ 25.08.2009r.
Komentarze (6)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
RaveN
Chodzi o wprowadzenie standardu wtyczek, protokołu komunikacyjnego, który umożliwi wymianę danych, a także rozliczenie energii. Dzięki temu dowolny samochód będziesz mógł naładować w dowolnym miejscu (stacja "dogada się" z pojazdem jak najlepiej naładować akumulatory). Oprócz tego należy wprowadzić kilka typów stacji, punkty mniejszej mocy, stacje do szybkiego ładowania itd.
Nie chodzi o standaryzację pakietów. To tak jak z Internetem. Masz dostępne łącz o różnej szybkości. Bierzesz dowolny komputer, wpinasz go na przykład pod standardowy modem USB i działa. A oprogramowanie użyje standardowych protokołów, żeby wyłaś maila albo wyświetlić jakąś stronę.
Adam Duda
Jak to nie. Ładowarka będzie podawała określony prąd o okreslnym napięciu i natężeniu. przecież to musi mieć wpływ na rodzaj akumulatorów.
z czasem się same wytworzą najlepsze standardy, ale jak teraz coś narzucisz to mraczej to hamowac bedzie niż rozwijać te dziedzine
RaveN
Adam Duda
Herbert Kohler, the vice-president
for E-Drive and Future Mobility at
the German automaker Daimler A.G., said tartly, “A standardized battery would have to result from a standardized car, and a standardized car didn’t work under socialism in the G.D.R.”—East Germany.
w New Yorker
Kwad_rat
Adam Duda