SamochodyElektryczne.org

Faraday Future FFZERO1 to tylko zwiastun architektury VPA

Koncepcyjny bolid wyścigowy Faraday Future FFZERO1 wprawił część obserwatorów w konsternację, jednak nie ma on aż tak wiele wspólnego z zapowiadanym modelem produkcyjnym

FFZERO1 - zobacz całą galerię
FFZERO1 FFZERO1

Faraday Future, czyli nowy start-up na scenie EV (wcześniejszy wpis) rozpoczyna z wielkimi ambicjami i planem podboju rynku motoryzacyjnego poprzez wprowadzenie na rynek aut, wnoszących przełomową funkcjonalność. Co to dokładnie oznacza pewnie przekonamy się dopiero za jakiś czas, ponieważ na targach Consumer Electronics Show 2016, FF zaprezentowała jedynie poboczny pojazd koncepcyjny FFZERO1. W istocie jest to jednomiejscowy bolid wyścigowy, który zwiastuje nową markę i jej styl.

Część osób poczuło się zawiedzionych pojazdem koncepcyjnym FFZERO1, spodziewając się czegoś na kształt Tesli Model S z być może bardziej rozbudowaną częścią autonomicznej jazdy i rozwiązań informatycznych. Jest jednak zdecydowanie za wcześnie, aby skreślać FF z pozycji potencjalnego konkurenta Tesli.

Faraday Future zatrudnia już ponoć 750 osób, z czego 550 w Kalifornii i 200 dodatkowych na świecie (można domniemywać, że głównie w Chinach). Całkiem sporo jak na pierwszych 18-miesięcy działalności. W stanie Nevada ma powstać kompleksowy zakład produkcji aut, na co FF wydać zamierza 1 mld USD (wcześniejszy wpis). Skala inwestycji jest zatem bardzo duża. Za powstanie i rozwój FF odpowiadają chińscy inwestorzy i gigant elektroniczny LeTV.

Variable Platform Architecture (VPA)

Na etapie, gdy wszelkie rozwiązania mające przynieść przełom są owiane tajemnicą, najważniejszą rzeczą w prezentacji Faraday Future jest modułowa architektura Variable Platform Architecture (VPA). VPA ma umożliwiać produkcję aut różnych typów i rozmiarów przy minimalnej modyfikacji podwozia.

FF planuje stosować od jednego do kilku silników elektrycznych i napęd na jedną lub obie osie, a także pakiety akumulatorów umożliwiające pokonywanie setek kilometrów na jednym ładowaniu.

FFZERO1 - Variable Platform Architecture (VPA) FFZERO1 - Variable Platform Architecture (VPA)
FFZERO1 - Variable Platform Architecture (VPA) FFZERO1 - Variable Platform Architecture (VPA)
FFZERO1 - Variable Platform Architecture (VPA) FFZERO1 - Variable Platform Architecture (VPA)

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Szef firmy nadmienił, że to będzie szło raczej w kierunku usług wynajmu. Auta głównie stoją i nic nie robią. Będą inteligentnie dostosowywać się do kierowcy/pasażera (bardzo szeroki zakres)