Energa-Operator rozpoczęła współpracę z EPRI
Energa-Operator poinformowała o rozpoczęciu współpracy w dziedzinie inteligentnych sieci elektroenergetycznych z Electric Power Research Institute (EPRI)
Energa-Operator poinformowała o rozpoczęciu współpracy w dziedzinie inteligentnych sieci elektroenergetycznych z Electric Power Research Institute (EPRI). EPRI jest jednym z największych instytutów badawczych na świecie, dostarczającym naukowe i techniczne rozwiązania dla firm sektora energetycznego. Współpraca Energi-Operator z EPRI ma na celu pozyskanie innowacyjnej wiedzy, która będzie mogła być wykorzystana przy budowie sieci Smart Grid. Energa-Operator współpracuje także z polskimi ośrodkami badawczo-naukowymi: Instytutem Energetyki i Politechniką Gdańską.
Wynikiem prac z instytucjami naukowymi ma być radykalne skrócenie czasu trwania przerw w dostawach energii oraz stworzenie możliwości przyłączania do sieci małych wytwórców energii (np. przydomowe wiatraki) oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Komunikat prasowy Energa-Operator [1]
Współpraca ENERGI-OPERATOR z EPRI rozwinie Smart Grid w Polsce
Elektryczne samochody, minielektrownie, liczniki zdalnego odczytu – te zagadnienia przestają być jedynie teoretycznymi rozważaniami, powoli stając się rzeczywistością. Jednocześnie stanowią ogromne wyzwanie dla sieci energetycznych. Dlatego też Energa-Operator rozwija współpracę z ośrodkami naukowymi w kwestii znalezienia najlepszych rozwiązań dla inteligentnych sieci.
Spółka rozpoczęła współpracę z Electric Power Research Institute (EPRI), który jest jednym z największych instytutów badawczych na świecie, dostarczającym naukowe i techniczne rozwiązania dla międzynarodowych firm sektora energetycznego. Instytut powstał w 1973r. w Stanach Zjednoczonych i zrzesza około tysiąca firm i organizacji z 40 krajów. Organizacja prowadzi wiele programów badawczych, w tym projekty dotyczące rozwoju inteligentnych sieci w systemach dystrybucyjnych.
Współpraca Energi-Operator z EPRI ma na celu pozyskanie innowacyjnej wiedzy, która będzie mogła być wykorzystana przy budowie sieci Smart Grid. Energa-Operator przystąpiła do program badawczego „Smart Distributions Applications”. Program ten ma na celu rozwój zaawansowanych aplikacji do systemu dystrybucyjnego dla wzrostu niezawodności systemu, optymalizacji systemu, zarządzania majątkiem sieciowym i integracji zasobów operatora. Aplikacje te obejmują wdrożenia urządzeń monitorujących, infrastruktury komunikacyjnej i zaawansowanej ochrony oraz funkcji sterowania. Projekt opiera się na wykorzystaniu możliwości dostępnego dla członków EPR, oprogramowania komputerowego do analizy sieci Open DSS.
– Priorytetem jest dla nas możliwość bezpośredniego wykorzystania wyników prowadzonych badań, aby przy pomocy informatyki i telekomunikacji usprawnić i przygotować do nowych wyzwań naszą sieć – mówi Rafał Czyżewski, wiceprezes zarządu Energa-Operator.
Ponadto Energa-Operator współpracuje z polskimi ośrodkami badawczo-naukowymi: Instytutem Energetyki i Politechniką Gdańską.
ENERGA-Operator podpisała porozumienie z Gdańskim Oddziałem Instytutu Badawczego Instytutu Energetyki oraz Wydziałem Elektroniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej o współpracy w zakresie badań i rozwoju systemów inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Efekt prac badawczych ENERGA chce wykorzystać w pionierskich projektach wdrożenia systemów smart grid w Polsce.
Wynikiem prac z instytucjami naukowymi będzie nie tylko radykalne skrócenie czasu trwania przerw w dostawach energii, ale także stworzenie możliwości przyłączania do sieci małych wytwórców energii (np. przydomowe wiatraki) oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych. Warto podkreślić także, że ENERGA-Operator, jako pierwsza w kraju, wprowadza na masową skalę nowoczesny system zdalnego odczytu liczników, będący fundamentem budowy sieci inteligentnych.
Słowniczek:
SMART GRID (inteligentna sieć) to system elektroenergetyczny integrujący w sposób inteligentny działania wszystkich uczestników procesów generacji, przesyły, dystrybucji i użytkowania, w celu dostarczania energii elektrycznej w sposób ekonomiczny, trwały i bezpieczny. To kompleksowe rozwiązania energetyczne, pozwalające na łączenie, wzajemną komunikację i optymalne sterowanie rozproszonymi dotychczas elementami sieci energetycznych
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.