SamochodyElektryczne.org

Enea zainstaluje trzy szybkie ładowarki w Szczecinie

Wkrótce poprawi się nieco sytuacja użytkowników aut elektrycznych w Szczecinie - trzy nowe ładowarki na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego zainstaluje Enea

Szybka ładowarka Efacec oraz BMW i3 Szybka ładowarka Efacec oraz BMW i3

Władze Szczecina poprzez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zdecydowały się na instalację trzech uniwersalnych szybkich ładowarek (prądu stałego CHAdeMO i CCS Combo 2 oraz prądu przemiennego Typ 2) o mocy rzędu 50 kW. Zakończony pod koniec ubiegłego roku przetarg wygrała firma Enea, która zobowiązała się zadania za 477 tys. zł brutto (średnio 159 tys. zł za jedno urządzenie), używając urządzeń Garo (czyli portugalskich Efacec).

Ładowarki mają zostać uruchomione w pierwszym kwartale tego roku i początkowo powinny być dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników EV.

Interesujące jest, że za zlecenia budowy infrastruktury ładowania zaczęli zabierać się w Polsce dostawcy energii elektrycznej.

Komunikat prasowy firmy Enea [1]

W Szczecinie staną pierwsze ładowarki elektryczne od Enei

Enea Serwis dostarczy i uruchomi w Szczecinie pierwsze miejskie ładowarki pojazdów elektrycznych. Spółka wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Trzy stacje szybkiego ładowania pojawią się w mieście w pierwszym kwartale nowego roku.

W przetargu udział wzięły trzy firmy, a najlepszą ofertę przygotowała Enea Serwis. Spółka zaprojektuje, dostarczy, przyłączy do sieci elektroenergetycznej i uruchomi trzy stacje szybkiego ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym. Ładowarki pojawią się w okolicach budynków Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, Urzędu Miejskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą to pierwsze miejskie instalacje, które mają służyć przede wszystkim jednostkom organizacyjnym podległym Gminie Miasta Szczecin. Mieszkańcy Szczecina także będą mieli możliwość ładowania prywatnych pojazdów elektrycznych. Na początek – nieodpłatnie, na podstawie upoważniającej do tego karty dostępu. Uruchomienie wszystkich stacji nastąpi w przeciągu pierwszego kwartału nowego roku.

– Wybraliśmy już partnera – producenta i dostawcę stacji. Będzie to firma GARO, której polski oddział znajduje się w Szczecinie. Ich stacje są nowoczesne, solidne i estetyczne. Z pewnością spodobają się mieszkańcom i – mam nadzieję – na trwałe wpiszą się w krajobraz miasta. Stacje tej firmy poza Szczecinem spotkać można m.in. w Poznaniu, Kielcach, Trójmieście, czy Świnoujściu – powiedział Sławomir Bielecki, prezes Enei Serwis.

– Proponowane przez nas rozwiązanie pozwala na szybkie zaopatrywanie w energię pojazdów o napędzie elektrycznym. „Szybkie” oznacza w tym przypadku, że samochód naładujemy od 0 do 80 proc. w mniej niż pół godziny. System jest łatwy w obsłudze i przyjazny dla użytkownika – podkreślił Artur Pożarycki, dyrektor Oddziału Zachód Enei Serwis.

W szczecińskich urzędach, we flocie pojazdów służbowych są już cztery samochody elektryczne. Magistrat przymierza się do zakupu kolejnych, miasto testowało również autobusy elektryczne.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Świetnie !!! Za rok odwiedze kraj elektrykiem ????