SamochodyElektryczne.org

Elektryczny samolot bezzałogowy Zephyr 7 spędził w powietrzu 11 dni

Ponad 250 godzin lotu w warunkach zimowych wymagało od słonecznego samolotu Zephyr 7 pobierania energii przez większość czasu z akumulatorów litowo-siarkowych

Firmy Airbus Defence and Space i Sion Power poinformowały, że bezzałogowy słoneczny/elektryczny samolot Zephyr 7 zaliczany do kategorii High Altitude Pseudo-Satellite (HAPS) wykonał 11-dniową misję, utrzymując się w powietrzu przez ponad 250 godzin w warunkach zimowych południowej półkuli. Sterowanie 50-kilogramowego samolotu o rozpiętości skrzydeł 22,5 m odbywało się za pośrednictwem satelity. Przez większość czasu samolot zasilany był z akumulatorów (krótki okres dnia zimą musiał posłużyć do uzupełniania ubytku energii).

Tego typu loty są już możliwe do wykonania przy zastosowaniu akumulatorów litowo-siarkowych o energii właściwej 350 Wh/kg na poziomie ogniw. Dla firmy Sion Power, należącej od pewnego czasu do BASF (wcześniejszy wpis), nie jest to pierwszy tego typu wyczyn (wcześniejszy wpis), chociaż pierwszy w warunkach zimowych. Docelowo tego typu bezzałogowe samoloty mają być w stanie latać na dużych wysokościach przez rok i pełnić funkcję dotąd powierzane jedynie satelitom, za ułamek kosztu.

Znalezienie komercyjnie atrakcyjnej aplikacji dla akumulatorów litowo-siarkowych może dodatkowo przyspieszyć prace nad Li-S, które być może w przyszłości umożliwią podwojenie zasięgów aut elektrycznych.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.