SamochodyElektryczne.org

Edmunds testuje możliwości holowania przez Teslę Model X

Edmunds zabrał Teslę Model X P90D na wycieczkę z przyczepką - wideorecenzja prezentuje jak wygląda taka podróż i z czym się wiąże

Tesla Model X - zobacz całą galerię
Tesla Model X Tesla Model X

Amerykański serwis Edmunds opublikował interesującą recenzję Tesli Model X w wersji P90D, holującej przyczepkę podczas wycieczki w Kalifornii.

Aktualizacja: Wpis poszerzono o trzecią część recenzji i dane z drogi powrotnej.

Pierwszego dnia auto przejechało około 349 km, średnio zużywając około 34,5 kWh/100 km. Czas jazdy wyniósł 5-godzin i 2-minuty, a czas ładowania 3-godziny i 7-minut. Średnia, efektywna prędkość podróżowania wyniosła mniej niż 43 km/h.

Drugiego dnia auto przejechało 483 km, zużywając około 33,5 kWh/100 km. Czas jazdy wyniósł 8-godzin i 4-minuty, a czas ładowania 3-godziny i 44-minuty. Efektywna prędkość jazdy wyniosła mniej niż 41 km/h (prędkość jazdy szosą została ograniczona do około 85 km/h).

W drodze powrotnej Model X pokonał 455 km, zużywając 29,9 kWh/100 km oraz 343 km, zużywając 31,5 kWh/100 km. Czas jazdy i ładowania wyniósł odpowiednio: 6-godzin i 50-minut oraz 2-godziny i 49-minut dnia trzeciego, oraz 4-godziny i 48-minut oraz 2-godziny i 17-minut dnia czwartego.

Podczas czterech dni Model X przejechał 1630 km. Czas jazdy wyniósł 30-godzin, a czas ładowania 14,5-godziny. Efektywna prędkość podróży wyniosła niecałe 42 km/h, a średnie zużycie energii 32,4 kWh/100 km.

Tesla Model X to jeden z niewielu EV, który może holować przyczepki, a przy tym posiada niezawodną infrastrukturę szybkiego ładowania, dzięki której takie wycieczki w ogóle są możliwe. Auto świetnie radzi sobie z ruszaniem, przyspieszaniem i hamowaniem z przyczepką. Według producenta, dopuszczalne jest obciążenie blisko 1600 kg (Edmunds zabrał przyczepkę o masie 680 kg).

Niestety, dodatkowa masa i mocno pogorszona aerodynamika sprawia, że zużycie energii rośnie nawet dwukrotnie przy prędkości przelotowej. Mocno skraca to zasięg Modelu X, a w konsekwencji wymaga, aby częściej korzystać z Superładowarek na trasie - jeśli nie będą one rozłożone optymalnie, trzeba ograniczyć prędkość jazdy. Nawet po zastosowaniu się do ograniczeń, częstsze doładowania sprawiają, że mocno wydłuża się czas podróży i efektywna prędkość podróżowania (jazda i postoje) spada do 41-43 km/h. W niektórych przypadkach, położenie ładowarek na parkingu wymaga też uciążliwego rozłączenia przyczepki, doładowania i ponownego jej podłączenia. Innymi słowy holowanie jest możliwe, ale na pewno nie jest ono usłane różami.

Źródła

Komentarze (2)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • RaveN

@alfK
Wadą? :]
Zwiększenie obciążenia spowoduje adekwatne zwiększenie zużycia niezależnie od napędu. Po prostu w EV jest to bardziej dotkliwe z uwagi na zasięg/ładowanie.
  • alfK

Czyli sprawność silnika elektrycznego może też być jego wadą. Przy blisko 100% sprawności jeśli opory zwiększymy 2 x to zasięg się zmniejszy o połowię. Przy samochodach spalinowych i ich sprawności ok 25%, jeśli opory wzrosną 2 x to zasięg spadnie dużo mniej