Daimler buduje największy na świecie stacjonarny magazyn energii z akumulatorów EV
13 MWh energii gromadził będzie największy na świecie stacjonarny magazyn energii, złożony z częściowo zużytych akumulatorów, pochodzących z aut elektrycznych
Daimler, poprzez swoją spółkę córkę Deutsche ACCUmotive, wszedł jakiś czas temu w branżę stacjonarnych magazynów energii z akumulatorów litowo-jonowych (wcześniejszy wpis 1, wcześniejszy wpis 2). O ile na co dzień Deutsche ACCUmotive składa pakiety dla aut i stacjonarnych magazynów z nowych akumulatorów, we współpracy z partnerami (The Mobility House, GETEC i REMONDIS) postanowiono opracować też magazyn z częściowo zużytych akumulatorów pochodzących z aut elektrycznych. Zanim ogniwa o zmniejszonej pojemności trafią do recyklingu, można je jeszcze zagospodarować w aplikacji o mniejszych wymaganiach. Zdaniem Daimlera umożliwi to mniej więcej podwojenie czasu wykorzystania akumulatorów, poprawiając zarówno ekonomikę jak i zmniejszając negatywny wpływ na środowisko. Magazyn może posłużyć do awaryjnego zasilania albo do łagodzenia zmian obciążeń sieci elektroenergetycznej.
Na razie akumulatorów częściowo zużytych jest jeszcze mało, bo i najstarsze auta z akumulatorami litowo-jonowymi mają dopiero kilka lat. Projekty demonstracyjne są już jednak wykonywane i w przypadku Daimlera ma to być największy magazyn tego typu na świecie - 13 MWh.
Sądząc z komunikatu prasowego po użyciu akumulatorów z pilotażowej serii smartów fortwo electric drive drugiej generacji, które były wyposażone w pakiety Tesli około 16,5 kWh, z rynku musiało zostać zdjętych szacunkowo minimum 800 sztuk (możliwe, że więcej).
Komentarze (0)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.