SamochodyElektryczne.org

BYD dostarczył pierwszą partię elektrycznych wywrotek do Shenzhen

Elektryczne wywrotki BYD kursują już po Shenzhen - łącznie dostarczonych ma zostać 500 sztuk. W mieście jeździ już kilkanaście tysięcy autobusów elektrycznych.

Elektryczne ciężarówki BYD - zobacz całą galerię
Elektryczna wywrotka BYD Elektryczna wywrotka BYD

W Chinach rzeczy postępują w błyskawicznym tempie. Ledwie w maju informowano o zamówieniu 500 elektrycznych ciężarówek - wywrotek BYD dla dwóch firm z Shenzhen (wcześniejszy wpis), a w lipcu wydane zostały pierwsze egzemplarze oraz pierwsze stacje szybkiego ładowania.

Pojazdy T10ZT są wyposażone w pakiety gromadzące 435 kWh energii co wystarcza na około 280 km jazdy (+10% rezerwy), a zatem średnie zużycie energii wynosi około 150 kWh/100 km. Pojazdy są ponoć w stanie zastąpić spalinowe odpowiedniki 1:1 i przynosić spore oszczędności na paliwie, co jeśli się potwierdzi zwiastuje masowe zakupy tego typu ciężarówek w przyszłości.

W źródle [1] można znaleźć kilka filmików z T10ZT.

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Byłem w czerwcu rowerami na wyprawie wokół wyspy Evia w Grecji. Razem z moją Kobietą jechaliśmy drogą pod górkę pomiędzy wyrobiskiem po lewej stronie i tym po prawej stronie:

https://www.google.pl/maps/@38.6573849,23.6339659,3489m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4
Zakładam, że działa link.

Różnica wysokości jest około 200m, a odcinek może ma 5 km. Przez całą naszą "wspinaczkę", mijały nas czteroośki załadowane urobkiem. Dla naszego szczęście pełne jechały w dół, a puste nas wyprzedzały.

Widząc ich mrówczą pracę i wdychając jej efekty, w wyobraźni widziałem elektryczne ciężarówki. Gdy załadowane zjeżdżają, hamują regeneracyjnie, a ponieważ były załadowane w takim stopniu, że z pewnością przekraczały 40t, to prądu powinno wystarczyć na podjazd z powrotem. W efekcie tamte ciężarówki mogłyby jeździć bez przerwy i nigdy nie musiałyby być ładowane.

Na tym podjeździe (takie 200m w pionie jedzie się ponad 30 min rowerami załadowanymi całym wakacyjnym majdanem), miałem czas marzyć o czymś takim :)


Oby jak najszybciej w Europie zaczęły się pojawiać takie sprzęty

pzdr