SamochodyElektryczne.org

BMW i Nissan zainteresowane współpracą z Teslą?

Tesla Motors w ostatnim czasie wydaje się przygotowywać do nowych przedsięwzięć, odbywając mniej lub bardziej tajne spotkania z BMW i Nissanem

Tesla Superchargers - zobacz całą galerię

W amerykańskich mediach pojawia się w ostatnim czasie wiele doniesień o spotkaniach przedstawicieli BMW i Nissana z przedstawicielami firmy Tesla Motors. Spotkania te niekoniecznie dotyczą tego samego, ale najbardziej prawdopodobnym punktem wspólnym jest poszukiwanie możliwości ujednolicenia standardów szybkiego ładowania. W grę wchodzą także inne zagadnienia, po tym jak Tesla szeroko otwarła drzwi ogłaszając chęć udostępnienia innym podmiotom patentów (wcześniejszy wpis).

Wymienione trzy firmy są jednymi z najbardziej zaangażowanych w pojazdy elektryczne, jednak na razie każda z nich używa innego standardu ładowania. Spotkania z Teslą na pewno nie mają związku z przekonaniem kalifornijskiego producenta do przejścia na CHAdeMO lub CCS/Combo. Jeśli już, to branża widzi przewagę techniczną Tesli (2-3-krotną w zakresie mocy ładowania) i być może firmy BMW oraz Nissan będą skłonne zaadaptować lepsze rozwiązanie, szczególnie że sieć Tesli jest niezwykle użyteczna (wcześniejszy wpis). Gdyby tak się stało inni producenci nie mieliby już w zasadzie wyboru. Na razie gra toczy się o całą stawkę. Problemem w adaptacji standardu Tesli jest znacznie mniejszy zasięg aut innych producentów (i moc którą mogą pobierać), przez co na trasie nie dotrą one od jednej stacji do następnej i sieć i tak musiałaby być budowana specjalnie pod zasięgi 100 km.

Inną przewagą techniczną Tesli są pakiety akumulatorów litowo-jonowych, składane z małych ogniw cylindrycznych typu 18650 firmy Panasonic. Nie są one używane w żadnym innym samochodzie elektrycznym produkowanym seryjnie, chociaż wiele marek wykonało w tym zakresie badania, a nawet zbudowało prototypy. Nawet jeżeli ktoś zdecydowałby się na wykorzystanie rozwiązań Tesli, przy niedostatecznych mocach produkcyjnych ze strony największych na świecie firm takich jak Panasonic, ich implementacja potrwa kilka lat. Możliwe zatem, że wymagane byłoby zaangażowanie w projekt Gigafactory (wcześniejszy wpis)?

Być może rozważane są także kwestie napędu lub innych elementów (np. materiałów kompozytowych stosowanych przez BMW).

Źródła

Komentarze (1)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Akcje Tesli dziś plus 6%....
Bo potwierdzili dostawy modelu x na początku 2015 roku....