SamochodyElektryczne.org

Bezsprzęgłowa skrzynia biegów dla pojazdów elektrycznych

Firma Zeroshift opracowuje nowy typ skrzyni biegów, którą będzie można wykorzystać w pojazdach elektrycznych


Firma Zeroshift opracowuje nowy typ skrzyni biegów, którą będzie można wykorzystać w pojazdach elektrycznych. W nowatorskim rozwiązaniu zmiana biegów odbywa się w sposób płynny, bez przerw w przenoszeniu momentu obrotowego na koła oraz przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności, charakterystycznej dla skrzyń manualnych.

Skrzynia biegów Zeroshift pozwalałaby utrzymać prędkość obrotową silnika elektrycznego w zakresie jego największej sprawności, czego najważniejszym skutkiem byłoby dodatkowe zwiększenie zasięgu o przynajmniej kilka procent. Nieco więcej na ten temat można przeczytać w broszurce Zeroshift transmission for electric vehicles.

Firma Zeroshift deklaruje, że jej rozwiązanie jest także tańsze od przekładni bezstopniowych (CVT) oraz skrzyń dwusprzęgłowych (DCT).

W samochodach elektrycznych skrzynie biegów stosowane są rzadko, zazwyczaj tylko gdy jest to niezbędne z uwagi na zastosowanie silnika szeregowego prądu stałego lub silnika prądu stałego z magnesami trwałymi. Bardzo korzystne charakterystyki mechaniczne silników indukcyjnych lub synchronicznych z magnesami trwałymi, pozwalają producentom ograniczyć się do użycia stałego przełożenia między silnikiem, a kołami. Jeżeli jednak skrzynie biegów Zeroshift mogłyby dodatkowo poprawić osiągi pojazdów warto rozważyć możliwość ich użycia.

O tym, że nie jest łatwo zbudować niezawodną skrzynię biegów dla auta elektrycznego przekonała się w 2008r. firma Tesla Motors, która początkowo wyposażała samochody Tesla Roadster w dwubiegowe skrzynie biegów.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.