SamochodyElektryczne.org

Autobusy z superkondensatorami

Autobusy zasilane wyłącznie z superkondensatorów lepsze od trolejbusów?


21 października firma Sinautec Automobile Technologies oraz American University (AU) mają zamiar zaprezentować w USA elektryczny autobus zasilany wyłącznie z superkondensatorów. Będzie to 11-miejscowy minibus wyposażony w zespół paneli fotowoltaicznych o mocy 5 kW. W pracach nad pojazdem udział biorą też Stella Group i Shanghai Aowei Technologies Corp.

Autobusy Sinautec jeżdżą od 2006r. na dwóch liniach w stolicy Chin, Pekinie. W tym roku mają ponadto zostać uruchomione trzy kolejne linie! Jak można zauważyć na poniższym filmiku, autobusy z superkondensatorami mogą pokonać kilka km między przystankami, a następnie szybko ładują się wysuwając pantograf. Podobno może to być bardziej opłacalne niż stosowanie trolejbusów.


Specyfikację autobusów Sinautec, które mają 41 miejsc można znaleźć tutaj. Dostępna jest zarówno wersja wyłącznie z superkondensatorami jak i "hybrydowa" (z akumulatorami). Pierwsza wersja pojazdu osiąga 48 km/h i na jednym ładowaniu może pokonać od 5,6 do 8,8 km (w zależności od tego czy włączona jest klimatyzacja). Energia zgromadzona w superkondensatorach wynosi 5,9 kWh, a zużycie energii to około 94 kWh / 100 km. Ładowanie trwa 5-10 minut. Żywotność pojazdu wynosi 10-12 lat.

Wersja "hybrydowa" różni się głównie tym, że ma zarówno superkondensatory (pakiet 2,25 kWh) jak i akumulatory kwasowo-ołowiowe (pakiet 60 kWh), które wydłużają zasięg do ponad 70 km (przy działającej klimatyzacji).

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.