Auta elektryczne jednak nie ograniczają emisji pyłów PM10 i PM2.5?
Wyraźnie większa masa aut elektrycznych sprawia, że mimo braku silnika spalinowego i częstego użycia hamowania odzyskowego, emisja pyłów jest podobna jak w spalinowych
Do interesujących wniosków doszli niedawno naukowcy Uniwersytetu Edynburskiego, którzy podjęli temat emisji pyłów PM10 i PM2.5 przez auta o różnym napędzie (elektryczne oraz spalinowe). Jak się okazuje, uwzględniając emisję całkowitą, wyniki we wszystkich przypadkach są niemal identyczne.
Auta elektryczne co prawda nie emitują pyłów z układu wydechowego, a dodatkowo naukowcy założyli bardzo korzystny dla EV wariant braku emisji PM10 z układu hamulcowego, jednak wyższa masa EV powoduje większą emisję z uwagi na inne czynniki (zużycie opon, wpływ na nawierzchnię drogi, itd.). Ponieważ w rzeczywistości hamowanie odzyskowe jedynie zmniejsza zużycie hamulców, ale go nie eliminuje w 100% (zawsze pozostają sytuacje, gdy trzeba użyć hamulców), może okazać się, że wynik emisji EV jest nawet minimalnie gorszy niż porównywalnego ICE.
Niezależnie od szczegółowych założeń i wyników, różnice są minimalne, na poziomie pojedynczych procentów. W celu redukcji emisji pyłów auta elektryczne musiałyby stać się lżejsze - aktualnie typowe modele są o 200-400 kg cięższe od spalinowych odpowiedników, wykonanych z tych samych materiałów, ponieważ tyle mniej więcej waży pakiet akumulatorów.
Źródła
- [1] Study finds total PM10 emissions from EVs equal to those of modern ICEVs; role of weight and non-exhaust PM greencarcongress.com
- [2] Non-exhaust PM emissions from electric vehicles sciencedirect.com
Komentarze (9)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
fast_and_eco
fast_and_eco
Malinka
Weźmy normalnego Passata w kopciuchu. Jak taki fabryczny przejedzie z prędkością 50 km/h po szutrze to będzie x kurzu z drogi za nim, ale jeśli do niego załadujemy 300 kg do bagażniku w kombi, to tył usiądzie. Przejedźmy sobie teraz tym samym samochodem z tyłkiem przy ziemi po tym samym szutrze co przed chwilą.
Jaki będzie efekt? .. oczywiście kumany kurzu. Jaki wniosek? samochód cięższy o dodatkowe 300 kg masy powoduje x*z więcej kurzu. Prawda? .. Prawda!!
Tylko jeśli ten samochód byłby od początku projektowany na te 300 kg więcej, to by miał inne zawieszenie i efekt "wiania" spodem byłby taki sam.
W tym raporcie jeden parametr może być prawdziwy, cięższy samochód więcej zużywa opony, ok. Zapewne specjalnie wprowadzono 0 na hamulce, aby sprawić wrażenie, że raport jest podciągany pro EV.
Natomiast proszę mi wytłumaczyć jakim cudem samochód z ładunkiem 300 kg ma w znaczącym (ponad 15%) stopniu wpływać na zużycie drogi (chyba tylko piaskowej).
Jest jeszcze jeden aspekt "wiania" spodem. Nie masa pojazdu powoduje poderwanie kurzy z ulicy, tylko konstrukcja spodu, jej odległość od podłoża i zapewne najważniejsze: czyli prędkość.
Prędkość możemy uznać, za takie same w przypadku testów, odległość też za taką samą, ponieważ producent wie ile waży fura i odpowiednio przygotuje zawieszenie. Pozostaje jeden element konstrukcja.
Musiał bym zobaczyć jakieś bardzo dokładne symulację, aby ktoś mnie przekonał, że prawie totalnie płaska podłoga Tesli S,X powoduje większe zawirowania powietrza niż stado rurek od wydechu, baku, wzmocnień itp.
Natomiast z szacunkiem przyznaję, że autorzy nieźle to przygotowali, aby nie jedną osobę przekonać do założonych z góry racji
pzdr
highend
highend
Leaf waży podobnie jak spalinowy odpowiednik. Koniec tematu.
fast_and_eco
Malinka
Zobaczmy, że szczególnie we frakcji PM10, ogromna większość generowanego zanieczyszczenia, to są brudy podrywane z ulicy za samochodem. Jest to naturalne w porównaniu z mniejszą frakcją PM2,5, której znacznie łatwiej jest odlecieć dalej od drogi.
Wracając do PM10 na całkowitą emisję EV na poziomie 65, poderwany brud z ulicy to 49 a samochód generuje 16. W samochodach spalinowych jest to odpowiednio: na ogólną emisję 65 z ulicy zabieramy 40, a samochód generuje 25.
W przekazie z tego raportu zapomniano podkreślić, że:
-gdyby droga byłaby czysta, to samochody by nie podrywały cząsteczek
-gdyby mniej brudzić drogę, to by samochody mniej podrywały,
-gdyby było więcej EV, to by mniej brudziły i by mniej kurzyły,
Ogólny wydźwięk raportu, że EV nic nie daje, bo kurzy, bez wyraźnego podkreślenia, że kurzy głównie brudem spalinowca jest po prostu manipulacją.
pzdr
RaveN
Piast