SamochodyElektryczne.org

Akumulatory litowo-powietrzne z katodą z grafenowych nanoarkuszy

Naukowcy z Nanomaterials and Energy Group Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie opracowali nowy materiał katodowy z grafenowych nanoarkuszy przeznaczony dla akumulatorów litowo-powietrznych z niewodnym elektrolitem, który charakteryzuje się pojemnością sięgającą 8705,9 Ah/kg


Naukowcy z Nanomaterials and Energy Group Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie opracowali nowy materiał katodowy z grafenowych nanoarkuszy przeznaczony dla akumulatorów litowo-powietrznych z niewodnym elektrolitem, który charakteryzuje się pojemnością sięgającą 8705,9 Ah/kg. Przy założeniu nominalnego napięcia ogniwa na poziomie 2,5 V, potencjalnie katoda pozwoliłaby w kg zgromadzić około 20 kWh. Rzeczywista pojemność ogniw będzie prawdopodobnie przynajmniej kilkukrotnie mniejsza, jednak i tak bardzo wysoka w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi.

Komentarze (4)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

  • butz

@mc
"wszystko stanie się bezprzewodowe"

Wszystko fajnie, tylko PO CO, skoro urządzenia domowe są wykorzystywane tam gdzie jest już instalacja elektryczna? Skupmy się na zapewnianiu bezprzewodowego zasilania sprzętowi, który jest mobilny, a nie pchaniu akumulatorów wszędzie gdzie się da, bo to tylko będzie zawyżało cenę urządzenia i psuło sprawność (ładowanie/rozładowanie - nigdy nie będzie idealnej sprawności 100%). To lepiej robić zasilacze awaryjne i wykorzystywać je tam gdzie się chce tylko w wyjątkowych sytuacjach, a normalnie niech wszystko pracuje na kablu. Inaczej będziemy kupować suszarki z akumulatorami, z których będziemy korzystać w 99% przypadków w pomieszczeniach z gniazdkiem na ścianie. Bez sensu. Zachowajmy trochę umiaru, bo zabraknie akumulatorów do EV :)

P.S.
Nie ma jednostki "kW/h", bo niby co by to miało znaczyć? Kilowat na godzinę? Przyrost mocy w czasie? Jest kilowatogodzina "kWh"!
  • mc

2kW/h z 1kg to oznacza, że każda domowa maszyna elektryczna: odkurzacz, bardzo mocna wiertarka, suszarka, itp. z założonyum akumulatorem o masie jednego kilograma, będzie mogła pracować 1-2 godzin !! (wszystko stanie się bezprzewodowe)
  • RaveN

@Mariuszgo2
20 kWh to nie, bo ogniwo składa się z wielu elementów oprócz katody, ale możliwe, że za 10-20 lat w akumulatorach litowo-powietrznych będzie można zgromadzić przynajmniej 2 kWh/kg. To oznacza zasięgi na poziomie aut spalinowych.
  • Mariuszgo2

Czyli jak to akumulator co waży 1 kilogram miał by 20kWh??? Nissan Leaf ma pakiet 24kWh i waż półtorej tony czyli akumulatory pewnie z 400 kilogramów.