Akumulatory litowo-powietrzne z katodą z grafenowych nanoarkuszy
Naukowcy z Nanomaterials and Energy Group Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie opracowali nowy materiał katodowy z grafenowych nanoarkuszy przeznaczony dla akumulatorów litowo-powietrznych z niewodnym elektrolitem, który charakteryzuje się pojemnością sięgającą 8705,9 Ah/kg
Naukowcy z Nanomaterials and Energy Group Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie opracowali nowy materiał katodowy z grafenowych nanoarkuszy przeznaczony dla akumulatorów litowo-powietrznych z niewodnym elektrolitem, który charakteryzuje się pojemnością sięgającą 8705,9 Ah/kg. Przy założeniu nominalnego napięcia ogniwa na poziomie 2,5 V, potencjalnie katoda pozwoliłaby w kg zgromadzić około 20 kWh. Rzeczywista pojemność ogniw będzie prawdopodobnie przynajmniej kilkukrotnie mniejsza, jednak i tak bardzo wysoka w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi.
Źródła
- [1] pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2011/CC/c1cc13464g 16.08.2011r.
- [2] www.greencarcongress.com/2011/08/gns-20110810.html 16.08.2011r.
Komentarze (4)
Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
butz
"wszystko stanie się bezprzewodowe"
Wszystko fajnie, tylko PO CO, skoro urządzenia domowe są wykorzystywane tam gdzie jest już instalacja elektryczna? Skupmy się na zapewnianiu bezprzewodowego zasilania sprzętowi, który jest mobilny, a nie pchaniu akumulatorów wszędzie gdzie się da, bo to tylko będzie zawyżało cenę urządzenia i psuło sprawność (ładowanie/rozładowanie - nigdy nie będzie idealnej sprawności 100%). To lepiej robić zasilacze awaryjne i wykorzystywać je tam gdzie się chce tylko w wyjątkowych sytuacjach, a normalnie niech wszystko pracuje na kablu. Inaczej będziemy kupować suszarki z akumulatorami, z których będziemy korzystać w 99% przypadków w pomieszczeniach z gniazdkiem na ścianie. Bez sensu. Zachowajmy trochę umiaru, bo zabraknie akumulatorów do EV
P.S.
Nie ma jednostki "kW/h", bo niby co by to miało znaczyć? Kilowat na godzinę? Przyrost mocy w czasie? Jest kilowatogodzina "kWh"!
mc
RaveN
20 kWh to nie, bo ogniwo składa się z wielu elementów oprócz katody, ale możliwe, że za 10-20 lat w akumulatorach litowo-powietrznych będzie można zgromadzić przynajmniej 2 kWh/kg. To oznacza zasięgi na poziomie aut spalinowych.
Mariuszgo2