SamochodyElektryczne.org

ABB prezentuje stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych

ABB proponuje stacje szybkiego ładowania dla autobusów o mocy do 450 kW. Pierwsze wdrożenie z Volvo przewidziane na 2016r.

Stacje szybkiego ładowania autobusów elektrycznych ABB - zobacz całą galerię
Stacja szybkiego ładowania autobusów elektrycznych ABB Stacja szybkiego ładowania autobusów elektrycznych ABB

Na targach autobusowych Busworld 2015 w Belgii firma ABB prezentuje swoje stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych. Światowy potentat w dziedzinie szybkiego ładowania chwali się, że na świecie dostarczył już ponad 3.000 różnego rodzaju ładowarek pojazdów elektrycznych, monitorowanych zdalnie, a zatem warto przyjrzeć się jak wyglądać ma rozwiązanie przeznaczone dla autobusów.

Rozwiązanie ABB to specjalny rodzaj pantografu (nazywanego odwróconym pantografem), który opuszcza się z terminalu na szynoprzewody zamontowane na dachu autobusu. Całość działać ma automatycznie z wykorzystaniem komunikacji bezprzewodowej. Dostępna moc prądu stałego sięga 450 kW. Dzięki modułowej konstrukcji energoelektroniki przewoźnicy mają mieć wybór odnośnie mocy zainstalowanej - 150, 300 czy 450 kW (z krokiem co 150 kW). Stacje bazowe z energoelektroniką stanowią oczywiście osobny element w stosunku do samego terminalu z opuszczanym pantografem.

Pierwsze wdrożenie przygotowywane jest na przyszły rok w Luksemburgu, gdzie na istniejącej linii zainstalowane zostaną cztery takie stacje. Z urządzeń korzystać ma sześć autobusów Volvo 7900 Electric Hybrid, które energię na kilka kilometrów jazdy uzupełniają w 6-7 minut. Volvo jako jeden z największych producentów autobusów jest też partnerem ABB w zakresie rozwoju tego typu stacji z przeznaczeniem komercjalizacji na całym świecie. Szwedzki producent korzystał wcześniej ze stacji dostarczanych przez Siemensa i pewnie także rozważa różne opcje.

Stacja szybkiego ładowania autobusów elektrycznych ABB Stacja szybkiego ładowania autobusów elektrycznych ABB

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.