SamochodyElektryczne.org

ABB dostarczy 12 autobusów TOSA ładowalnych mocą 600 kW w 15-sekund

Genewski przewoźnik Transports Publics Genevois (TPG) zamówił 12 autobusów TOSA i kilkanaście stacji szybkiego ładowania ABB o mocy 600 kW

Autobus elektryczny projektu TOSA - zobacz całą galerię

Firma ABB dostarczy 12 autobusów elektrycznych TOSA o długości 18,75 m dla Transports Publics Genevois (TPG) w Genewie, która nosiła się z zamiarem komercjalizacji projektu demonstracyjnego od roku (wcześniejszy wpis). Pojazdy TOSA są wyposażone w dosyć wyjątkowy system szybkiego ładowania, którego podłączenie zajmuje mniej niż sekundę, a następnie doładowanie (częściowe) niewielkiego pakietu mocą aż 600 kW trwa tylko około 15-sekund.

Łatwo oszacować, że w 15-sekund do pojazdu trafia około 2,5 kWh energii - z jednej strony niewiele, z drugiej strony wystarczająco dużo, aby pewnie przejechać dodatkowe 1-2 km, czyli zaliczyć kilka przystanków i znów doładować akumulatory. Pełne ładowanie na końcach linii trwa 4-5 minut.

W Genewie dla 12 autobusów zbudowanych ma zostać aż 13 stacji szybkiego ładowania na trasie. Z pewnością wyzwaniem będzie moc 600 kW doprowadzona do przystanków. Ciekawostką jest, że tylko 13 z 50 przystanków na trasie zostanie uzbrojonych w stacje ładowania. Dodatkowo planowane są trzy stacje ładowania na końcach linii i cztery w zajezdniach (możliwe, że będą to stacje mniejszej mocy).

Autobusy TOSA, które z uwagi na swoją długość i niewielki pakiet akumulatorów zabierają aż 133 osoby, będą produkowane przez HESS, jednak napęd trakcyjny, pakiet akumulatorów i energoelektronikę wraz z systemem ładowania dostarcza ABB.

Całkowita wartość zamówień wyposażenia pojazdów i stacji zleconych ABB wynosi 16 mln USD.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.