SamochodyElektryczne.org

LG Chem i Samsung SDI będą dostarczać akumulatory dla Audi

Audi planuje wprowadzić na rynek elektrycznego SUVa o zasięgu ponad 500 km wykorzystując akumulatory LG Chem i Samsung SDI, docelowo produkowanym w Europie

Audi R8 e-tron 2015 - zobacz całą galerię

Audi poinformowało, że dwie południowokoreańskie firmy LG Chem i Samsung SDI będą dostawcami akumulatorów dla opracowywanego elektrycznego SUVa o zasięgu ponad 500 km (wcześniejszy wpis). Data wprowadzenia nowego modelu na rynek jest odległa - około 2018, ale przedsięwzięcie zaczyna sprawiać wrażenie dużego projektu, a nie jedynie małoseryjnego modelu demonstracyjnego.

Po pierwsze Audi zawarło umowę, w myśl której produkcja ogniw litowo-jonowych ma odbywać się w Europie. Dotąd w większości przypadków ogniwa były importowane, a na miejscu powstawały co najwyżej moduły i pakiety. Po drugie komunikat prasowy wspomina, że partnerzy będą dostarczać ogniw z „zakładów” (w liczbie mnogiej), co trudno jednoznacznie ocenić.

O ile obu firm w branży akumulatorów litowo-jonowych nie trzeba nikomu przedstawiać, o tyle wybór obu jednocześnie jest dosyć zagadkowy. Koniec końców w praktyce nie stosuje się przecież w jednym aucie pakietów złożonych z różnych ogniw, różnych producentów.

Zagadkę rozwiązałaby czytelna informacja, że na co dzień konkurujące ze sobą firmy LG Chem i Samsung SDI opracują nowy, wspólny produkt dla Audi, ale szybki rzut oka na komunikat Samsung SDI wskazuje, że Samsung nawet nie zająknął się o LG Chem. Wspólne ogniwa litowo-jonowe są zatem mało prawdopodobne.

Możliwości jest wiele - począwszy od tego, że obaj producenci przeszli dopiero wstępną selekcję i tylko jeden z nich otrzyma zamówienie, lub że ich akumulatory będą używane równolegle w różnych wersjach. Może się też okazać, że dostawcą ogniw jest LG Chem, a Samsung SDI ma zająć się modułami w swoim nowym obiekcie w Austrii (wcześniejszy wpis).

Na pewno nowe wiadomości w tej kluczowej dla aut elektrycznych kwestii będą bardzo interesujące, szczególnie że Audi na razie jako jedyny producent planuje wprowadzić elektrycznego SUVa jako bezpośredniego konkurenta dla Tesli Model X.

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.