SamochodyElektryczne.org

Essent świętuje instalację setnego punktu ładowania w Amsterdamie

Firma Essent, będąca spółką córką RWE, poinformowała niedawno o oddaniu do użytku setnego punktu ładowania w Amsterdamie


Firma Essent, będąca spółką córką RWE, poinformowała niedawno o oddaniu do użytku setnego punktu ładowania w Amsterdamie. Budowana od ponad roku sieć Essent składa się z trójfazowych terminali zgodnych ze standardem złącza IEC 62196-2 Typ 2 (VDE-AR-E 2623-2-2), z których każdy posiada dwa wyjścia o mocy 11 kW. Grupa RWE posiada już łącznie ponad 2100 punktów ładowania w Europie, z czego ponad 1400 zlokalizowanych jest w Niemczech, a blisko 400 w Holandii (wcześniejszy wpis).

Essent jak i RWE ujawniły w swoich komunikatach prasowych, że w ostatnim miesiącu z terminali Essent w Amsterdamie skorzystano ponad 2100 razy, pobierając łącznie ponad 16 MWh energii. Oznacza to, że średnio podczas jednej sesji pobierano około 7,6 kWh, co przy typowej mocy pokładowych ładowarek rzędu około 3,5 kW oznacza średnią długość sesji na poziomie około 2,5 h. Zestawiając liczbę sesji z liczbą punktów ładowania (100), a w zasadzie liczbą dostępnych wyjść (200), okazuje się, że średnio jedno wyjście jest używane raz na około 3 dni. Sumarycznie prowadzi to do wniosku, że średni czas pracy terminali wynosi około 3,6% i jest zbliżony do sieci ChargePoint Network (wcześniejszy wpis).

Po uwzględnieniu dodatkowo mocy zainstalowanej terminali (2x 11 kW) okazuje się, że rzeczywisty średni stopień wykorzystania infrastruktury jest około trzykrotnie niższy i wynosi około 1,15%. Taki rezultat mniej więcej odpowiada symulacji w artykule Analiza opłacalności budowy sieci ogólnodostępnych terminali prądu przemiennego dla 1-2 roku użytkowania sieci terminali o mocy 11 kW.

Warto w tym miejscu zauważyć, że amerykańska sieć ChargePoint Network, z uwagi na niższą moc zainstalowaną (zwykle około 7 kW na terminal) przy porównywalnym czasie pracy terminali jest aktualnie o około 50% bardziej obciążona.

Stopień wykorzystania sieci Essent w Amsterdamie

Okres Miesięczne zużycie
energii [MWh]
Miesięczna liczba
sesji [-]
Śr. zużycie energii
na sesję [kWh]
grudzień 2012r. > 16 > 2100 około 7,6
Tabela 1: Stopień wykorzystania sieci Essent w Amsterdamie

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.