SamochodyElektryczne.org

AutaElektryczne.pl

GM prezentuje w pełni autonomiczny model Cruise AV oraz wnioskuje o dopuszczenie do ruchu

W Cruise AV nie ma możliwości manualnego sterowania, bo w aucie nie przewidziano kierownicy. GM ma nadzieję na jazdy w ruchu ulicznym już w 2019r.

Cruise AV - zobacz całą galerię
Cruise AV Cruise AV

General Motors wraz ze swoją spółką córką Cruise Automation (start-upem, przejętym w 2016r.) zaprezentowała autonomiczny samochód elektryczny Cruise AV, bazujący na Chevrolecie Bolt EV. Cruise AV w odróżnieniu od wcześniejszych prototypów, jest całkowicie pozbawiony możliwości ręcznego sterowania - samochód nie posiada kierownicy, pedałów, ani lusterek.

Zamiast tego, Cruise AV wyposażono w 5 LidARów, 16 kamer i 21 radarów. Nad całością czuwają dwa komputery, które przetwarzają sygnały równolegle, tak aby w razie awarii jednego z nich, drugi przejął kontrolę w locie. Podobnemu zdublowaniu podlegają wszystkie inne kluczowe czujniki i systemy.

Cruise AV Cruise AV

Wydawanie poleceń będzie odbywało się zdalnie przez operatora systemu lub użytkowników, poprzez aplikacje na urządzenia mobilne.

Firma General Motors poinformowała o złożeniu do amerykańskiego ministerstwa transportu US Department of Transportation (USDOT) wniosku o dopuszczenie do ruchu ulicznego aut bez kierowcy, kierownicy i pedałów już w roku 2019. Wtedy też najprawdopodobniej rozpocznie się stopniowe wdrażanie flot wypożyczalni tego typu samochodów - początkowo pilotażowo w określonych strefach, dokładnie przeskanowanych dla nowej generacji trójwymiarowych map, a następnie coraz szerzej.

GM nie tylko bazuje na seryjnie produkowanym samochodzie elektrycznym, ale ma nadzieję, że wersja autonomiczna także będzie produkowana seryjnie.

Cruise AV Cruise AV
Cruise AV Cruise AV

Komentarze (0)

Możliwość dodawania komentarzy jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.